Товаровський Йосип Григорович
\
СТАРШИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК ІНСТИТУТУ ЧОРНОЇ МЕТАЛУРГІЇ ІМ. 3.І. НЕКРАСОВА НАН УКРАЇНИ, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ МЕТАЛУРГІЇ КРИВОРІЗЬКОГО ФАКУЛЬТЕТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ МЕТАЛУРГІЙНОЇ АКАДЕМІЇ УКРАЇНИ, ДОКТОР ТЕХНІЧНИХ НАУК, ПРОФЕСОР, АКАДЕМІК АКАДЕМІЇ ГІРНИЧИХ НАУК УКРАЇНИ
ВИПУСКНИК МЕТАЛУРГІЙНОГО ФАКУЛЬТЕТУ (1960р.)
Народився 15 липня 1936 р. у м. Дніпропетровськ. У 1955 р. став студентом Дніпропетровського металургійного інституту і поринув у вир навчання. Роки студентського життя відобразили три шари інтересів Йосипа Григоровича: молодіжні, інтелектуальні, що враховували навчання за фахом та захоплення літературою, а також спортивні. Дніпропетровський інститут був одним із найпрестижніших вишів того часу, що не могло не радувати майбутніх металургів, і студенти всіляко намагалися примножити досягнення альма-матер власними зусиллями. Захоплення Й.Г.Товаровського спортом принесло інституту ряд перемог на змаганнях з важкої атлетики у Дніпропетровську та призових місць на республіканських змаганнях.
Тонкощі процесу доменного плавлення Йосип Григорович пізнавав під керівництвом високих професіоналів кафедри металургії чавуну: АД. Гогліба, З.І. Некрасова, Г.А. Воловика, М.І. Сьомика, Г.Г. Єфименка, В.Є. Левченка, А.А. Гіммельфарба - педагогів різних за характером, але єдиних у відданості професійному обов'язку. Ця особливість визначила формування Й.Г. Товаровського у творчому середовищі, з якого надалі він ніколи не виходив, де б не працював. Під час навчання здобував практичний досвід на робітничих посадах металургійного заводу імені Дзержинського, а закінчивши інститут працював на металургійному заваді «Криворіжсталь» на посадах газовика, майстра доменної печі, керівника доменної дослідницької групи.
Брав участь в освоєнні роботи потужних доменних печей 2000-2700 м3 і технології доменної плавки на комбінованому дутті високих параметрів. 3 1967 р. працює в Інституті чорної металургії НАН України старшим науковим співробітником, завідувачем лабораторії, провідним науковим співробітником. Також є професором кафедри металургії Криворізького факультету Національної металургійної академії України.
Професор Й.Г. Товаровський розробив методи розрахунку та оптимізації процесів доменної плавки у фактичних і перспективних умовах, теоретичні засади і технічні рішення з малококсової і безкоксової доменної плавки при подаванні у фурмені вогнища продуктів газифікації низькосортного вугілля, а також технологію використання резервних доменних печей для газифікації вугілля з переробкою відходів. Його розробки з удосконалення технології використання комбінованого дуття знайшли втілення на металургійних комбінатах «Криворіжсталь», «Запоріжсталь», Макіївському меткомбінаті.
Результати науково-аналітичної і науково-технічної діяльності вченого відображені у 460 публікаціях, з яких 18 монографій, 10 брошур, 70 винаходів. Понад 50 його англомовних публікацій вийшли у 10 країнах, а з 2013 р. Й.Г. Товаровський є заступником головного редактора міжнародного журналу «Energy Science and Technology» (Canada). У 2001-2008 рр. - член експертної Ради з металургії ВАК України, з 2001 р. член секції Наукової ради НАНУ з проблем навколишнього простору, а з 2006 р. - член секції металургії Комітету Державних премій України в галузі науки і техніки.
За плідну наукову роботу та вагомий особистий внесок у розвиток теорії і технології металургійного виробництва Йосипа Григоровича нагороджено почесними грамотами президії НАН України та премією НАН України ім. 3.I. Некрасова. У 2011 р. нагороджений медаллю НАН України «За підготовку наукової зміни».
Підхід до справ та спосіб життя Й.Г. Товаровського в цілому вплинув на вибір майбутнього фаху його доньки Грети. У 1990 р. Грета Йосипівна закінчила Дніпропетровський металургійний інститут, отримавши кваліфікацію інженера-теплофізика. У період навчання, як і батько свого часу, Грета була багаторазовим переможцем міжвузівських олімпіад з фізики. У 1994 р. захистила кандидатську дисертацію, нині викладає математику в університеті.
Вгору: Видатні випускники академії