Костюченко Михайло Іванович
ГЕРОЙ УКРАЇНИ
НАЧАЛЬНИК СОРТУВАЛЬНО-ПРОКАТНОГО ЦЕХУ № 2 КОМБІНАТУ «КРИВОРІЖСТАЛЬ» (НИНІ АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ) (1986-2007) ЛАУРЕАТ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇУКРАЇНИ В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ ЛАУРЕАТ ПРЕМІЇ РАДИ МІНІСТРІВ СРСР В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ
ВИПУСКНИК ТЕХНОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ (1955р.)
Народився 30 вересня 1930 р. у с. Рогівка Сумської області. У1934 р. родина переїхала до Дніпропетровська. Навчання у чоловічій середній школі № 2 закінчив із золотою медаллю та обрав фах металурга-прокатника. У Дніпропетровському металургійному інституті група МО-50-1 умовно поділилась на дві частини - молодих відмінників та старше покоління, майже «фронтовиків». Відповідно, упродовж усіх років навчання відбувалося своєрідне змагання поколінь. Зрештою, перемогла дружба і більша частина студентів, серед яких і Михайло Іванович, отримала червоні дипломи.
З великою повагою ставилися майбутні фахівці до талановитих педагогів: О.П. Чекмарьова, К.Ф. Стародубова, Н.Ю. Тайца, К.П. Буніна. У пам'яті також прізвища Я.П. Ваткіна, М.М. Саф'яна, М.С. Мутьєва, О.О. Дінніка, Н.Ф. Ісаєнка та інших видатних науковців у своїх галузях. Творчий підхід до вирішення проблемних питань, як професійних, так і життєвих, що застосовувався у ДМетІ, Михайло Іванович запам'ятав на все життя і не раз використовував для створення високотворчої атмосфери в колективах, якими керував згодом.
Трудове становлення Михайло Іванович розпочав у м. Кривий Ріг на місцевому металургійному заводі. Перша посада - вальцювальник, з 1956 р. - змінний майстер третьої бригади. Під керівництвом М.Я. Круподера та А.П. Лихорадова - видатних інженерно-технічних працівників, здійснювалось освоєння нового безперервного двониточного дрібно- сортного стану 250-1. Новий стан швидко налагодив ритмічну роботу та почав перевиконувати планові завдання. У 1958 р. Михайла Івановича призначили старшим майстром МС-250-1, а в 1959 р. призначили відповідальним за пуск нового стану в Китаї.
У 1960 р. продовжив роботу на заводі старшим майстром безперервного дрібносортного стану 250-2, згодом - заступником начальника цеху з технології, з 1968 р.- начальником сортопрокатного цеху №1 (СПЦ-1), де працювало п'ять прокатних станів зі штатом понад 2000 осіб. За роки роботи у СПЦ-1 вперше у світі отримано термозміцнений метал з прокатного нагріву, за що Михайло Іванович отримав звання Лауреат премії Ради Міністрів СРСР.
Щорічно для обміну досвідом здійснювалися робочі поїздки до країн СРСР та закордону, у 1974 р. М.І. Костюченко відвідав ФРН з метою експертної оцінки працюючих станів і виявив, що краще радянських технологій не працюють жодні. Підтвердженням успішної роботи по раціоналізації та винахідництву в цеху для Михайла Івановича стала нагорода Міністерства металургійної промисловості СРСР «Відмінник з раціоналізації та винахідництва». Має понад 100 авторських свідоцтв на винаходи. У1984 р. його підхід на особистій зустрічі відзначив перший секретар ЦК КПУ В.В. Щербицький.
У 1984 р. М.І, Костюченка було обрано депутатом Верховної Ради СРСР. Цей час став відправною точкою нового періоду професійної діяльності Михайла Івановича: у 1986 р. йому запропонували перейти уСПЦ-2. Прийнявши пропозицію, керівникз новим колективом СПЦ-2 під керівництвом М.І. Костюченка досягнуто збільшення строку служби агрегатів та технологій у 5 разів, а нагрівальних печей - у десятки разів.
«Криворіжсталі» (нині- АрселорМіттал Кривий Ріг) Михайло Іванович присвятив 52 роки життя, у 2007 р. пішов на заслужений відпочинок.
Нагороджений двома орденами Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, лауреат державної премії України, почесними знаками «За заслуги» м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, почесним знаком «80 років Дніпропетровщині» та іншими. У 2004 р. був удостоєний звання Героя України з врученням ордена Держави.
Маючи великий досвід управління колективами різного рівня, Михайло Іванович знає, що цю надскладну науку кожен, здебільшого, опановує методом самонавчання. Хотілося б, щоб її на високому рівні викладали у навчальних закладам, наприклад, у НМетАУ
Вгору: Видатні випускники академії