UST logo IPBT logo Part logo
Дніпровський металургійний інститут
Українського державного університету науки і технологій

Бібліотека інформує

 
 

 

 У День святого Валентина, у першому світлі дня

Ти своєю Валентиною назви мене.

В. Шекспір. "Гамлет". (З пісні Офелії)

 

 

Історія Дня святого Валентина.

 

У стародавніх слов'ян лютий носив влучну назву "лютень". Похмурий, в'южний, то зі справжніми лютими морозами, то з неприємним мокрим снігом, цей місяць, викликає у нас далеко не найприємніші асоціації. А ось в Англії, Америці та інших країнах слово "лютий" навіює веселі та приємні думки. І пов'язано це зовсім не з різницею у кліматі, а з тим, що 14 лютого святкується День святого Валентина, або День закоханих.

Це свято немає глибокої релігійної основи. Історія його надзвичайно романтична, а свою назву цей день отримав на ім'я християнського мученика - Валентина, засудженого римськими язичниками до смертної кари. У ІІІ столітті н. е. римський імператор Клавдій видав указ, який забороняє людям одружуватися. Він вважав, що шлюб утримує чоловіків удома, які призначення - бути добрими солдатами і відважно боротися за Рим. Молодий християнський священик Валентин не прислухався до указу і таємно вінчав юних закоханих. Дізнавшись про "незаконні весілля", імператор наказав ув'язнити священика у в'язницю і потім стратити.

У в'язниці Валентин, позбавлений священних книг, бавив дозвілля, пишучи записки доньки тюремника. Очевидно, і послання, і донька були добрими. Молоді люди покохали одне одного. Незважаючи на жорстокі обставини та близьку смерть, Валентин не переставав думати про свою кохану. Перед стратою 14 лютого 270 р. він надіслав дівчині сповнену любові і ніжності прощальну записку з короткою фразою "від Валентина", яка згодом стала означати вічну прихильність і вірність. А дата смерті священика, який обручав закоханих, незважаючи на суворі перешкоди, і не побачив свого щастя навіки залишилася в пам'яті людей. Прах його був похований у церкві Св. Праксидіса в Римі, її ворота стали називати "брамою Валентина". Пізніше Церква зарахувала його до святих, а закохані вибрали своїм покровителем.

Оскільки в ті часи Рим ще залишався здебільшого язичницьким, для багатьох день Валентина злився з давнім святом луперкалій. Він проводився 15 лютого на честь Фавна – бога полів, лісів, пасовищ; та тварин – у гроті на схилі римського пагорба Палатина. Усі обряди здійснювали жерці-луперки, які приносили в жертву Фавну козла та собаку. Після цього вони оббігали Палатин, стьобаючи вирізаними зі шкіри жертовного цапа батогами зустрічних жінок, що мало сприяти їх плодючості. За легендою, цього дня підбирають собі пару птахи, і ліси наповнюються пташиними голосами. Луперкалії теж були святом закоханих, йому сприяли богині Юнона і Фауна, які сприяли жінкам та шлюбу. Відбувся своєрідний молодіжний фестиваль. Дівчата кидали в посуд красиво оформлені листи, а юнаки тягли їх як лотерейні квитки, і таким чином обирали собі друга та подругу наступного року.

Вторгшись у Британію, римляни, серед багатьох свят та звичаїв, привнесли і день святого Валентина. Велике поширення свого часу набув вибір наречених, імена яких витягували потенційні наречені. А священики, бажаючи надати цьому певного релігійного духу, іноді заміняли імена реальних наречених іменами святих. В Англії ж день закоханих став супроводжуватися таємним врученням подарунків та листівок "зі значенням". Увечері 13 лютого закохані клали свої дари на сходи заповітних дверей, дзвонили і тут же стрімголов бігли геть, щоб їх не впізнали. Пізніше обрання коханої чи коханого перетворилося на одну з традиційних розваг у Валентинів день, якого чекали з хвилюванням та трепетом.

Юнак у ніч напередодні ходив під вікном коханої, з якого на зорі дівчина мала окликнути його, назвавши своїм Валентином. Дівчина, відповідно, хвилювалася, щоб біля вікна був той, кого вона бажає, а деяким бідолахам доводилося турбуватися, щоб прийшов хоч хтось. Тільки після того як дівчина назвала його своїм Валентином, юнак мав право піднести свій наперед обраний дар. Подарунок готувався дуже ретельно. Так, один із героїв роману В. Скотта коваль Генрі Сміт приготував у подарунок своїй Валентині виточений у вигляді серця рубін, пронизаний стрілою, вкладений у витончений гаманець із сталевих кілець. По обідку гаманця були вигравіровані слова:

 У груди увійшла кохання стріла,

Кольчуга серця не врятувала.

 

 

Як святкують День святого Валентина.

Традиція писати у День святого Валентина послання дійшла до наших днів. Написавши своїй коханій зворушливі слова любові, святий Валентин не міг і припустити, що вони перетворяться на величезну кількість любовних записок у віршах та прозі, серйозних та жартівливих, від юних до юних та від літніх до літніх.

Адже, як відомо, -коханню всі віки покірні! Своєрідними привітаннями до Валентинового дня стали і оголошення в газеті, як із вираженням кохання і навіть пропозицією руки і серця, так і жартівливі, часто зашифровані послання, ключ до яких знають лише посвячені.

Крім листів, робляться відповідні нагоди подарунки. Листівки до Валентинового дня випускаються масово, але за бажання можна знайти зроблені в поодиноких екземплярах та замовити свій текст вітання.

Старі листівки - це справжні витвори мистецтва. Вони робилися з ажурного чи тисненого паперу, багатошаровими, з вишитими по шовку вкладишами.

У день святого Валентина різко зростає попит на квіти, особливо троянди. Звичай подання у свято святого Валентина букета з особливим посланням був запозичений англійцями у галантних французів на початку XVIII ст. і досяг піку моди за правління королеви Вікторії (1837-1901 рр.). Закоханий молодик висловлював свої почуття обраниці за допомогою ретельно підібраного букета, де кожна квітка мала власне тонке значення.

І все ж квітковою емблемою святого Валентина вважається червона троянда. Вважають, що початок цієї традиції започаткував Людовік XVI, який подарував у цей день Марії-Антуанетте червоні троянди. Адже, згідно з античною легендою, вони з'явилися завдяки Афродіті, богині кохання та краси. Поспішаючи до Адоніса, свого коханого вона наступила на кущ білих троянд, вколола ногу об шипи, і її божественна кров пофарбувала їх у червоний колір.

З цією квіткою пов'язане і старовинне любовне ворожіння. Напередодні Іванова дня 7 липня треба було зірвати троянду та загорнути у чистий аркуш паперу. Якщо на Різдво вона все ще виглядала, як свіжа, дівчина несла її на грудях до церкви, і тоді наречений їй був забезпечений.

 

День святого Валентина –

це свято романтики, кохання  та ніжності.

14 лютого закохані висловлюють свої щирі почуття та обмінюються подарунками, влаштовують романтичні сюрпризи своєї другої половинки.

Чи не основним атрибутом свята є специфічна листівка із освідченням у коханні – "валентинка". Її часто роблять у формі серця, ними ж прикрашають.

Також ці листівки прикрашають різноманітними квітами, янголами, голубками, поцілунками.

Головним кольором Дня святого Валентина вважається червоний чи рожевий. Саме в таких відтінках намагаються дарувати подарунки.

У мене є маленька "валентинка", яку хтось прислав мені.

      «Валентинка»

Вона рожева та біла,

Червона та блакитна,

І в центрі її є серце найчервоніше,

І на ньому написано золотом

«Тобі, з любов'ю від мене».

Я найбільше люблю тебе

У день Святого Валентина, прекрасного дня – 14 лютого,

я вибираю тебе серед інших, я найбільше люблю тебе.

 

 

 

Володимир Сосюра

 

«Любов моя, мій день, мій цвіте»

* * *

Любов моя, мій день, мій цвіте,

чому це так? Ну чому, чом?

Без тебе тьмою все повите,

з тобою сяє все кругом.

Я так люблю тебе до крику,

тебе шукав я між людьми.

Звучить інакше та музика

і пісня та, що чули ми,

коли зустрілись ми. Ну чому

шумить по-іншому той сад

і квіти пахнуть по-новому,

що їх пили ми аромат?

Все, що було, тоді шалено

спахне, як полум’я пожеж…

Чи не тому, що ти для мене

у квітці й музиці живеш?

 

Люблю

* * *

Я люблю тебе, друже, за те,

що в очах твоїх море синіє,

що в очах твоїх сонце цвіте,

мою душу голубить і грїє.

За волосся твоє золоте,

за чоло молоде і відкрите.

Я люблю тебе, друже, за те,

що не можу тебе не любити.

Адміністрація бібліотеки.

Інформаційні повідомлення


Бібліотека