UST logo IPBT logo Part logo
Дніпровський металургійний інститут
Українського державного університету науки і технологій

Науково-дослідницька діяльність кафедри

Одним із головних напрямків діяльності кафедри економіки промисловості є науково-дослідницька діяльність. Від свого заснування у 1935 році кафедра проводить активну наукову роботу, в якій беруть участь як співробітники кафедри, так і кращі студенти.

На відміну від багатьох інших економічних ВНЗ і кафедр (особливо тих, що створені нещодавно) кафедра економіки промисловості НМетАУ має власну потужну наукову школу і нагромадила великий досвід проведення наукових досліджень.

На кафедрі економіки промисловості, починаючи з 1946 року діє Дніпропетровська наукова школа досліджень ефективності металургійного (промислового) виробництва. Фундаторами цієї наукової школи виступили відомі ентузіасти економічної науки Йосип Соломонович Каган і Тарас Григорович Бень. У різні часи до її складу входили такі знані науковці, як Зайцев Ю.П., Здорнов І.В., Хахаліна А.М., Майорченко В.Н., Пузирькова-Уварова Л.Ф., Ніколаєв В.Н., Карпова С.О. та інші. В останні 15-20 років коло наукових досліджень і розробок наукової школи поширилося на суміжні галузі (вугільну промисловість, машинобудування тощо), а також непромисловий сектор (фінансову сферу, консалтинговий бізнес).

У наш час Дніпропетровську наукову школу досліджень ефективності промислового виробництва очолюють доктор економічних наук, професор, заслужений працівник вищої школи України, академік Академії економічних наук України С.Б. Довбня.

До персонального складу наукової школи входять понад 20 науковців, які виконують дослідження за багатьма напрямками. Сфера інтересів наукової школи охоплює весь комплекс проблем забезпечення ефективної роботи промислових підприємств в умовах ринкової економіки (див. додаток "Сучасні напрямки досліджень і персональний склад наукової школи").

Основними формами наукової роботи кафедри є:
- держбюджетні роботи;
- тематичні дослідження за замовленнями промислових підприємств;
- індивідуальні дослідження в рамках дисертаційних робіт.

За кожним напрямком наукових досліджень створені проблемні групи. Дослідження проводяться безпосередніми виконавцями проекту із залученням у разі потреби інших співробітників кафедри і сторонніх експертів. Загальне керівництво дослідницькими проектами здійснюють доктора економічних наук Довбня С.Б.
Серед значних науково-практичних досягнень наукової школи останніх десятиліть слід виділити наступні:

1) розроблено методичні положення і обґрунтовано економічну ефективність підвищення якості металургійної продукції та вдосконалення ціноутворення. 

За результатами досліджень видано монографії “Економічні профілі прокату” (Бень Т.Г., Каган І.С., Здорнов І.В., 1963), “Вплив якості чавуну на економіку доменного і сталеплавильного виробництва” (Хахаліна А.М., Іванова Л.Г., 1968), “Економічна ефективність термічного зміцнення прокату і труб” (Бень Т.Г., Кольцова О.П., Шишацька Р.В., 1974), “Основи цінової політики і ціноутворення в промисловості” (Бень Т.Г., 1997);

2) обґрунтовано методику факторного аналізу та заходи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів, капіталовкладень і виробничих потужностей промислових підприємств. 

Результати досліджень опубліковано в монографіях: “Питання методики аналізу фондовіддачі в чорній металургії” (Бень Т.Г., 1968), “Підвищення ефективності використання основних фондів в чорній металургії України” (Бень Т.Г., Подойніцин Т.А., Риндак К.І., 1969), “Аналіз ефективності капіталовкладень в чорній металургії України” (Бень Т.Г., Рябчий М.Є., Конашко Н.П., 1971), “Аналіз ефективності використання основних фондів у виробництві сталевих труб” (Співаковський Л.І., Бень Т.Г., Осадча В.С., 1972), “Використання основних виробничих фондів і проектних потужностей чорної металургії” (Бень Т.Г., Рябчий М.Є., Пузирькова Л.Ф., 1974).

3) створено методичну базу економічного обґрунтування перспективних планів реконструкції та технічного переозброєння підприємств чорної металургії.

Розроблені кафедрою економіки промисловості “Методичні вказівки по плануванню технічного переозброєння і реконструкції металургійних заводів”, та “Класифікатор заходів технічного переозброєння і реконструкції металургійних заводів” в 1983 р. були затверджені Мінчорметом УРСР для практичного використання на підприємствах.

4) обґрунтовано заходи підвищення ефективності виробництва в чорній металургії. 

За цим напрямком досліджень видано монографії “Питання економіки виробництва марганцевих електроферосплавів” (Ярцев К.М., 1976), “Аналіз прибутку і рентабельності на металургійному підприємстві” (Хахаліна А.М., Іванова Л.Г., 1974), “Підвищення ефективності металургійного виробництва” (Бень Т.Г., Кругляков Л.С., Пузирькова Л.Ф., 1975), “Економіка доменного виробництва” (Бень Т.Г., Майорченко В.Н., Плевако В.С., 1983, 1992).

5) розроблено методичні положення щодо оцінки, аналізу і прогнозування фінансово-економічного стану підприємств (Бень Т.Г., Пузирькова-Уварова Л.Ф., Педько А.Б.).

Методичні положення рекомендовані Міністерством промислової політики України для використання на підприємствах чорної металургії (1997 р.);

6) обґрунтовано методичну базу еколого-економічної оцінки інвестиційних проектів.

За результатами досліджень захищено кандидатську дисертацію (Верещак В.С.) і видано монографію “Еколого-економічне обґрунтування інвестиційних проектів” (Верещак В.С., Бень Т.Г., 1998);

7) розроблено комплексну методику визначення рівня монополізму і антимонопольного регулювання ринків промислової продукції.

За результатами досліджень цього напрямку захищено кандидатську дисертацію (Сиченко В.В., 2001). Розроблена методика рекомендована Державним науково-дослідним і конструкторсько-технологічним інститутом трубної промисловості для органів державного управління щодо регулювання ринків трубної продукції;

8) розроблено методику прогнозування потреби у виливках і методику визначення напрямків розвитку технологічних процесів у ливарному виробництві.

За результатами досліджень цього напрямку захищено кандидатську дисертацію (Семенова Т.В., 2001). Розроблені методики використані Фізико-технологічним інститутом металів і сплавів НАН України при прогнозуванні та визначенні напрямків розвитку технологічних процесів у ливарному виробництві;

9) обґрунтовано концептуальні засади, методичні положення і механізм проведення ефективної реструктуризації промислових підприємств.

За результатами досліджень захищено докторську дисертацію (Довбня С.Б., 2002) і видано монографію “Методические основы и направления реструктуризации предприятий в промышленности” (Довбня С.Б. , 2002);

10) розроблено проект дивізіонально-продуктової організаційної структури управління на замовлення металургійного комбінату ВАТ «Криворіжсталь» (Бень Т.Г., Довбня С.Б., Педько А.Б., 2004);

11) розроблено методику розрахунку частки і нормативів умовно-постійних витрат для основних цехів металургійного комбінату ВАТ «Криворіжсталь» (Бень Т.Г., Ємельянов В.А., 2004). 

Зазначену методику затверджено Міністерством промислової політики України для практичного застосування на металургійних комбінатах (2005 р.);

12) розроблено концепцію корпоративного управління і контролю, концепцію взаємодії і конфлікту інтересів в акціонерних товариствах, розроблено науково-практичні рекомендації щодо підвищення ефективності роботи акціонерних товариств на основі узгодження економічних інтересів основних учасників корпоративних відносин. 

За матеріалами дослідження захищено кандидатську дисертацію (Педько А.Б., 2004) і видано монографію: українською мовою – «Власність, контроль і конфлікт інтересів в акціонерних товариствах» (Педько А.Б., 2008); російською мовою – «Собственность, контроль и конфликт интересов в акционерных обществах» (Педько А.Б., 2008).

Науково-практичні пропозиції стосовно удосконалення системи корпоративних відносин використані при опрацюванні Указу Президента України ? 280 від 21.03.2002 р. «Про заходи щодо розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах» і Указу Президента України ? 175 від 09.02.2004 р. «Про систему заходів щодо усунення причин і умов, що сприяють злочинним проявам і корупції». Науково-практичні рекомендації з поліпшення корпоративного управління в акціонерних товариствах використані при розробці Програми соціально-економічного і культурного розвитку Дніпропетровської області на 2003 р.;

13) обґрунтовано сучасні методи визначення вартості, фізичного і морального зносу машин і устаткування промислових підприємств.

За результатами дослідження захищено кандидатську дисертацію (Гончарук О.В., 2008) і підготовлено до друку монографію «Оцінка вартості машин та устаткування металургійних підприємств»;

14) розроблено нову методику оцінки ефективності інвестиційних проектів, яка дозволяє більш точно і достовірно оцінити реальну економічну ефективність виробничих інвестицій (Бень Т.Г., 2006-2009).

Результати досліджень цього напрямку викладено у 3-х наукових статтях у фаховому журналі «Економіка України» і кількох доповідях на Міжнародних і Всеукраїнських науково-практичних конференціях.

15) обгрунтовано концептуальні і методичні засади узгодження інтересів основних учасників економічних відносин (Бень Т.Г., Педько А.Б., Верещак В.С. та ін., 2008-2009). 

Крім вищезазначених досліджень, у 2007 – 2010 рр. викладачами кафедри – представниками нашої наукової школи проводилися й інші наукові розвідки, що стали основою кандидатських дисертацій:

- удосконалення механізму реструктуризації підприємств вугільної промисловості (Гулік Т.В., 2007);

- формування інвестиційної стратегії підприємства (Ковзель К.А., 2008). 

Чисельні результати досліджень наукової школи впроваджені у практичну діяльність державних, галузевих і регіональних органів управління. Сотні науково-практичних розробок співробітників кафедри впроваджено на промислових підприємствах, у банківських установах, страхових, консалтингових, аудиторських компаніях.

Найвагоміший внесок у впровадження результатів наукових досліджень у практику роботи суб’єктів господарювання роблять керівники Дніпропетровської наукової школи дослідження ефективності промислового виробництва. Варто зазначити лише деякі впроваджені ними економічні розробки останніх років.

Під керівництвом проф. Беня Т.Г. доцентами Ігнашкіною Т.Б. та Лоскутовою Я.Ю. розроблено та впроваджено методичні та практичні рекомендації щодо формування та оцінки ризику інвестиційних ресурсів підприємства, розрахунку ефективності інвестицій з урахуванням додаткових ефектів від фінансування (у НВІГ «ІНТЕРПАЙП»).

Під керівництвом та за безпосередньою участю проф. Довбні С.Б. було розроблено та впроваджено: комплексну систему розвитку персоналу та ієрархічну, збалансовану систему техніко-економічних та фінансових показників ВАТ «Концерн «Весна»; алгоритм рейтингової оцінки вугільних шахт в об’єднанні ДП «Добропіллявугілля»; методику оптимізації параметрів реструктуризації та побудови рейтингової шкали черговості інвестування на шахті «Росія» ДП «Селідіввугілля»; багатокритеріальну модель визначення оптимального варіанту реструктуризації у ДВАТ «Дніпродіпрошахт» і багато інших розробок.

За весь період існування наукової школи захищено близько 100 докторських і кандидатських дисертацій, опубліковано понад 30 монографій і близько 1000 наукових статей, проведено кілька науково-практичних конференцій, одержано відзнаки на ВДНГ і конкурсах наукових робіт.

Відмінною характеристикою кафедри економіки промисловості НМетАУ є наявність пакету інноваційних розробок, готових до впровадження на рівні промислових підприємств, окремих галузей і на макроекономічному рівні.        

До найбільш вагомих із них належать такі:

- концептуальне і методичне забезпечення процесів реструктуризації у промисловості (проф. Довбня С.Б.);

- методика оцінки ефективності інвестиційних проектів (проф. Бень Т.Г.);

- методика оцінки, аналізу і прогнозування фінансово-економічного стану підприємств (проф. Бень Т.Г., проф. Довбня С.Б., доц. Педько А.Б.);

- методика гармонізації економічних інтересів держави, акціонерів, топ-менеджерів і персоналу акціонерних товариств (доц. Педько А.Б.);

- регресивно-динамічна система оподаткування прибутку підприємств (доц. Педько А.Б.).

Важливим напрямком науково-дослідницької роботи кафедри економіки промисловості є виконання госпдоговірних робіт. За час свого існування кафедрою виконано понад 200 госпдоговірних робіт за замовленнями Мінчормета СРСР і УРСР, Мінпромполітики України, науково-дослідних установ, металургійних і машинобудівних підприємств та їх об’єднань. Загальний обсяг фінансування цих робіт вимірюється десятками мільйонів гривень.

Окрім госпдоговірних НДР, кафедра виконує значний обсяг держбюджетних НДР за замовленням Міністерства освіти і науки України. Тематика держбюджетних науково-дослідних робіт відповідає пріоритетним напрямкам досліджень наукової школи (див. додаток "НДР кафедри економіки промисловості (2007-2009 рр.)").

На кафедрі економіки промисловості успішно діє аспірантура і докторантура, які є справжньою «кузнею» наукових кадрів для кафедри. Кілька поколінь науково-педагогічних працівників нашої кафедри проходили цю школу.

Важливим елементом наукового процесу на кафедрі економіки промисловості є публікація результатів досліджень у наукових виданнях. Провідні науковці кафедри регулярно публікуються у фахових журналах «Економіка України», «Фінанси України», «Економіст», «Економіка промисловості», «Схід» та інших, а також закордонних економічних виданнях. Інформація про кількість наукових публікацій співробітників кафедри за 2010 -2013 рр. наведена у додатку.

Викладачі і аспіранти кафедри беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських і регіональних науково-практичних конференціях.

На кафедрі постійно діє науковий семінар, на якому з доповідями про результати виконаних досліджень (дисертаційних, госпдоговірних і держбюджетних НДР тощо) виступають викладачі кафедри. В роботі семінару періодично беруть участь запрошені науковці і практики зі сфери промисловості, банківського і консалтингового бізнесу. Тематика наукового семінару кафедри у 2010-2013 рр. наведена у додатку.

Безсумнівний авторитет Дніпропетровської наукової школи досліджень ефективності промислового виробництва і кафедри економіки промисловості підтверджується участю її представників у спеціалізованих вчених радах.

На базі кафедри при тоді ще Дніпропетровському металургійному інституті понад 20 років працювала спеціалізована вчена рада ВАК СРСР із захисту кандидатських економічних дисертацій. У 1999 р. при Національній металургійній академії України розпочала діяльність спеціалізована вчена рада Д 08.084.04 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) економічних наук. Весь цей час головою спеціалізованих вчених рад був фундатор нашої наукової школи, д.е.н, проф. Бень Т.Г. У вищезазначених спеціалізованих вчених радах захищено понад 100 кандидатських і докторських дисертацій, зокрема 34 дисертації – у спеціалізованій вченій раді Д 08.084.04.

Нині активну участь у засіданнях спеціалізованих вчених рад беруть завідувач кафедри економіки промисловості д.е.н, проф. Довбня С.Б., яка є членом спеціалізованої вченої ради Д 08.080.01 у Національній гірничій академії України із захисту докторських та кандидатських дисертацій за спеціальністю 08.00.04.



Вгору: Наукова діяльність