Знаменні і пам'ятні дати 2019 року
2019 рік є дуже щедрим на особливі важливі дати різного роду. Цього разу будуть святкуватися ювілеї відомих письменників, річниці важливих битв та змін, дати нагадування про проблеми планетарного масштабу, тощо. Усі ці епізоди, події, дні народження та інші дати через певні причини достойні увіковічення не тільки в історії, а й в пам’яті людей.
Міжнародні десятиріччя ООН
2019–2028 роки – Десятиріччя сімейних фермерських господарств
2016-2025 роки - Десятиліття дій Організації Об'єднаних націй з проблем харчування;
2015-2024 роки - Міжнародне десятиріччя осіб африканського походження;
2014-2024 роки - Десятиліття стійкої енергетики для всіх;
2013-2022 роки - Міжнародне десятиріччя зближення культур;
2011-2020 роки - Третє міжнародне десятиліття за викорінювання колоніалізму;
2011-2020 роки - Десятиліття біорізноманіття Організації Об'єднаних Націй;
2011-2020 роки - Десятиліття дій за безпеку дорожнього руху;
Міжнародні тижні ООН і ЮНЕСКО
18-22 квітня - Марш парків (офіційна назва - Дні заповідників і національних парків)
24-30 квітня - Всесвітній тиждень іммунізації
6-12 травня - Глобальний Тиждень безпеки дорожнього руху ООН (A/RES/60/5)
25-31 травня - Тиждень солідарності з народами несамокерованих територій (A / RES / 54/91)
1-7 серпня - Всесвітній тиждень грудного вигодовування [ВООЗ]
4-10 жовтня - Всесвітній тиждень космосу (A / RES / 54/68)
22-28 жовтня - Тиждень роззброєння (A / RES / S-10/2, п. 102)
2019 РІК В УКРАЇНІ ПРОГОЛОШЕНО:
- Роком Китаю в Україні;
- 2018–2027 рр. – Десятиріччям української мови;
- Роком української культури в Австрії - домовленість Президента України та Федерального канцлера Австрії;
В 2019 РОЦІ ВІДЗНАЧАТИМУТЬСЯ:
Постанова Верховної Ради України "Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2019 році"
- 1000 років з початку правління Ярослава Мудрого, Великого князя Київської Русі (1019 р.);
- 400 років з часу виходу "Граматики" Мелетія Смотрицького - першого повного видання церковнослов’янської мови в українській редакції (1619 р.);
- 360 років з часу Конотопської битви, в якій українське військо здобуло перемогу над російським (7 липня - 9 липня 1659 р.);
- 200 років з часу прем’єри п’єси Івана Котляревського "Наталка Полтавка" на сцені полтавського театру (22 липня 1819 р.);
- 110 років з дня народження Степана Бендери (1 січня 1909 р.)
- 100-річчя з дня проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
- 100 років з часу створення Одеської кіностудії (23 травня 1919 р.);
- 75-та річниця початку депортації автохтонних українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Західної Бойківщини в 1944-1951 роках;
100-річчя Міжнародної організації праці (річниця ООН)
Ювілеї відомих українських письменників
- Перш за все, українці будуть святкувати 250 років з дня народження Івана Петровича Котляревського – українського поета, письменника та драматурга та видатного громадського діяча. Але більшості він відомий як зачинатель нової української літератури. Він створив поему «Енеїда», яка перша була написана саме народною мовою. Таким чином, Котляревський зроби дуже великий вклад в розвиток української літератури та самої мови. Ця подія святкуватиметься 9 вересня.
- 200 років з моменту народження Пантелеймона Олександровича Куліша, яка святкується 7 серпня. Пантелеймон Куліш був відомим на всю державу та навіть за її межами письменником, фольклористом, етнографом. Він знав багато мов та навіть займався перекладом. Працював критиком та редактором. Куліш був автором першої фонетичної абетки для української мови. Вона бралася за основу при створенні сучасного українського правопису. Він створив роман «Чорна рада» та багато інших популярних нині творів. «Чорна рада»
- 25 липня відзначатимуть 150 років з появи на світ Михайла Петровича Косача, який працював під іменем Михайла Облачного. Це брат Лесі Українки, який відомий не тільки своєю літературною діяльністю, а ще й науковими досягненнями. Михайло став автором низки оповідань, що видавалися у періодиці. Також він довгий час працював метеорологом. Захоплювався фізикою та присвятив цій науці чимало часу. Ще Михайло займався перекладом творів Гоголя, Сенкевича, Гарта, а потім переклав навіть монографію з метеорології з англійської мови. Заснував метеорологічну службу на Харківщині.
- 1 квітня 210 років тому народився Микола Васильович Гоголь – відомий класик, публіцист, критик, який став автором величних творів;
- 21 липня святкуватиметься 120 років з дня народження Ернеста Хемінгуея. Це американський письменник, який був лауреатом Нобелівської премії. Він став відомий завдяки своїм творам та великій кількості дивовижних романів. Стиль письма цієї людини мав неабиякий вплив на усю літературу двадцятого сторіччя;
- 19 січня відзначатиметься 210 років з дня народження Едгара Алана По. Це видатний американський письменник, який творив в дусі американського романтизму. Він обрав новелу в якості основної форми своєї творчості. Створив поняття сучасного детектива, а також жанр психологічної прози.
Ювілеї композиторів
Також варто звернути увагу на ювілейні дати композиторів. Ці люди роками створювали для народу захоплюючу, елегантну, прекрасну, дивовижну та неперевершену музику. Звісно, перерахувати усі ювілеї дійсно тяжко, бо багато великих композиторів відзначали б у 2019 році круглу дату.
- Деякі знавці вважають, що найбільшої уваги потребує ювілей Фелікса Мендельсона-Бартольді. 3 лютого йому виповнилося б 210 років. Цей німецький композитор-романтик залишив величезну спадщину та мав неабиякий вплив на розвиток музики. Його марш й досі грає на багатьох церемоніях одруження.
- 7 березня буде святкуватися ювілей Генрі Перселла. Йому виповнилося б 360 років. Генрі був родом з Великобританії та став представником бароко. Він став справжнім майстром органу та клавесина і залишив по собі величезну спадщину.
- Святкуватиметься 90 річний ювілей Андре Превіна, який народився 6 квітня 1929 року. Диригент, який отримав не одну премію «Оскар» за написання дійсно найкращої музики. Завдяки своїм творінням він увійшов в історію.
- 29 квітня відзначатиметься 120 років з дня народження Дюка Еллінгтона. Він був керівником цілого оркестру, а провідним жанром у його творчості став джаз та свінг. Дюк вважається провідною постаттю двадцятого століття в цих жанрах.
- 14 листопада Леопольду Моцарту виповнилося б 300 років. Леопольд був батьком Вольфганга Амадея Моцарта. Ця люди мала неабиякий вплив на творчість свого сина. Сам Леопольд майстерно грав на скрипці, а також був придворним музикантом, концертмейстером, вмів гарно грати на органі та клавесині.
Знаменні дати
Ці дати вже багато років поспіль привертають увагу людей до важливих подій, проблем та явищ. Їх також немало, але варто виділити декілька найбільш важливих.
- Розмову про знаменні світові дати треба починати з 27 січня. Це міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Це дійсно страшне явище, яке ніколи не повинно повторитися. Через расизм, забобони та фанатичну ненависть фашистів було знищено щонайменше третину євреїв, а також велику кількість представників інших національних меншин.
- 22 лютого – це міжнародний день підтримки жертв злочинів. Захист людей, які постраждали внаслідок кримінальних дій – це дуже важливий рух. Реабілітаційні процеси займають роки, але ці програми допомагають людям впоратися зі страхом, психологічними травами, дозволяють вийти з кризи та почати жити нормальним життям.
- 26 квітня – день пам’ять Чорнобильської катастрофи. Це ще одна велика трагедія, яка нагадує про себе й досі. Внаслідок вибуху на електростанції відбувся великий викид радіації, що сягнула навіть берегів Америки. Тоді під опромінювання потрапило щонайменше вісім мільйонів людей. Техногенні катастрофи такого масштабу треба попереджати завчасно.
- Також в календар знаменних дат на 2019 рік внесено 19 травня. Це міжнародний день пам’яті померлих від СНІДу. Ця подія була створена з метою привернути увагу соціуму до хвороби, яка й досі залишається невиліковною. Але захищати треба не тільки здорових людей, а ще й інфікованих, бо їх життя стає справжнім жахом від тих гонінь з боку здорових людей.
- 2 вересня – дата, коли закінчилась Друга світова війна. Увесь світ на протязі декількох років перебував у страшному становищі. Загинула величезна кількість людей, а історики й досі сперечаються про те, як саме відбувалися ці події. Однак точно можна сказати, що більше такого не повинно бути в історії усього світу.
Українські книги (твори) ювіляри 2019
- 180 р. повісті «Маруся» Григорія Квітки-Основ’яненка
- 160 р. поезії «Ісаія. Глава 35» Тараса Шевченка
- 140 р. повісті «Кайдашева сім’я» Івана Нечуй-Левицького
- 120 років (1899) з часу виходу у світ новели М. Коцюбинського «В путах шайтана».
- 100 р. п’єсі «Наталка Полтавка» Івана Котляревського
- 90 років комедії «Мина Мазайло» Миколи Куліша
- 40 років роману у віршах «Маруся Чурай» Ліни Костенко
ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ
ЦЕЙ ДЕНЬ У ВСЕСВІТНІЙ ІСТОРІЇ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
Зображення