Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

10-річчя української мови

МОВА – ДУША НАРОДУ. ПОКИ ЖИВЕ МОВА, ДОТИ ЖИВЕ І НАРОД

Картинки по запросу мова душа народу

31 травня 2018 року Президент України Петро Порошенко під час візиту в одну зі шкіл Івано-Франківської області підписав указ "Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України", передає кореспондент "ГОРДОН". "До мене звернулися видатні діячі науки для того, щоб я оголосив 2018 рік роком української мови. Я відмовив. Тому що за один рік мови не захистиш, але я прийняв рішення і підписую указ про те, що з 2018 року ми оголошуємо 10-ліття української мови. І ми робимо все можливе, щоб захистити мову... Сьогодні відбувається історична подія, я підписую указ "Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України", – заявив він. Як повідомляють на сайті президента, указом передбачено затвердження цільової програми на 2018–2028 роки, спрямованої на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя. Мова, зокрема, іде про реалізацію права громадян одержувати інформацію українською мовою через друковані ЗМІ та рекламу. Президент зазначив, що запровадження мовних квот на радіо і телебаченні сприяло популяризації української мови. "У світі чимало мов, якими спілкуються в багатьох країнах. Але хочу наголосити, що про нашу українську мову можемо подбати лише ми з вами", – сказав Порошенко. Водночас президент запевнив, що дбатиме про збереження прав національних меншин.

Указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України»

http://www.president.gov.ua/documents/1562018-24258

Українська мова - державна мова України. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.

Історію української мови починають від праслов’янської (спільнослов'янської) мовної єдності, яка виділилася з індоєвропейської прамови приблизно в ІІІ тис. до н. е. Праслов'янська доба тривала близько 2000 років.

Разом з християнством до Київської Русі прийшла старослов'янська (або церковнослов’янська) мова, створена на базі давньоболгарських діалектів Кирилом і Мефодієм (одних з перших слов’янських культурних діячів). Нею писалися релігійні та офіційні тексти. Старослов’янська мова довгий час виконувала функції писемної мови.

З XIV по XVIII ст. на теренах України побутувала староукраїнська мова, яка активно використовувалася як писемна. Поява новоукраїнської мови, яка згодом стала сучасною літературною, датується ХІХ ст. Її зачинателем вважається письменник І.Котляревський, а основоположником – Т.Шевченко. В основі сучасної літературної мови лежить система полтавсько-наддніпрянських говірок.

Як парость виноградної лози

Плекайте мову.

Пильно і нестанно

Політь бур’ян.

Чистіша від сльози

Вона хай буде.

Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам…

Мова – не тільки засіб спілкування. Це етнічна категорія, що притаманна кожному народові. Саме нашій мові довелося пройти тернистий шлях знущань, катувань кращих представників інтелігенції. Усе наше життя – у рідній мові, уся наша історія и все наше майбутнє. Українською мовою написані твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського, які Україна буде пам’ятати завжди.

Українська мова – це скарбниця духовної і культурної спадщини українського народу. У різноманітних формах існування української мови (старовинні усні перекази і літописи, народні пісні і думи, казки і міфи, поетичні і прозові твори тощо) зберігається історична пам'ять та досвід нації, її світоглядні і моральні цінності, віддзеркалюються національні традиції і звичаї, тобто ознаки, що притаманні саме цій спільноті і тому є унікальними складовими національної ідентичності.

Бібліотека КМІ до 10-річчя української мови підготувала відео етюд "Шануймо мову серцем і вустами"

Доленосне і принципове значення для майбутнього української мови і української держави має національна мовна свідомість і мовна гідність. У їхньому формуванні чільну роль має відігравати українська інтелектуальна еліта, насамперед вище керівництво держави, яке своїм особистим прикладом і зусиллями має утверджувати престиж української мови, української нації і держави. Вільне володіння державною мовою – юридичний обов'язок кожного громадянина України.

 


Зображення

image mova1.jpg



Вгору: Інформаційно-освітні заходи