Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

29 серпня [9 вересня] – 250-річчя від дня народження українського письменника, поета, драматурга та засновника нової української літератури – Івана Петровича Котляревського.

29 серпня [9 вересня] – 250-річчя від дня народження українського письменника, поета, драматурга та засновника нової української літератури – Івана Петровича Котляревського.

       Іван Петрович Котляревський народився в Полтаві в 1769 році в родині Котляревських, благородного козацько-старшинного роду. Батько Івана – Петро Іванович Котляревський – обіймав посаду канцеляриста в полтавському міському магістраті. Мати - Параскева Лаврентіївна Жуковська – дочка сотенного козака з Решетилівки. Дід по батькові був дияконом у Свято-Успенському соборі Полтави.  

      У 17961808 роках перебував на військовій службі в Сіверському карабінерському полку. У 18061807 роках Іван Котляревський у військовому званні штабс-капітана брав участь у російсько-турецькій війні 1806–1812 років, був учасником облоги Ізмаїлу. Нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня за дипломатичні заслуги під час перемовин із буджаками та хоробру кур'єрську діяльність на передовій під час штурму цієї фортеці.  1808 року вийшов у відставку. З 1810 року працював наглядачем «Дому для виховання дітей бідних дворян».

   1812 року, під час походу Наполеона I Бонапарта на Росію, І.П. Котляревський, за сприяння українського генерал-губернатора Якова Лобанова-Ростовського який отримав відповідний наказ від імператора, сформував у містечку Горошині Хорольського повіту на Полтавщині 5-й український козацький полк (за умови, що полк буде збережено після закінчення війни як постійне козацьке військо), за що отримав військовий чин майора. У 18161821 роках – директор Полтавського вільного театру.

  1818 року разом з Василем Лукашевичем, Володимиром Тарновським та іншими входив до складу полтавської масонської ложі «Любов до істини». Член Вільного товариства любителів російської словесності з 1821 року. За свідченнями декабриста Матвія Муравйова-Апостола, які він дав під час слідства у справі декабристів, член Малоросійського таємного товариства. Слідчий комітет залишив це без уваги.   Іван Котляревський сприяв у 1822 році викупові з кріпацтва українського і російського актора Михайла Щепкіна. А в 18271835 роках – куратор «богоугодних» закладів.

       Помер геній 29 жовтня (10 листопада1838 року у віці 69 років. Похований у Полтаві. Оскільки І. Котляревський не мав родини, його спадкоємицею та хазяйкою садиби стала економка Мотрона Єфремівна Веклевичева.

Інформаційні повідомлення


Арт-Метал