UA    RU    EN   
Національна металургійна академія Украіни

9 березня Україна та українська Діаспора в усьому світі святкують день народження Т.Г. Шевченка! News icon

    Тарас Шевченко – видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний і громадський діяч. Він був людиною універсальних талантів й інтересів. Все його життя та його творчість були присвячені Україні, українському народу. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою і коли в Україні буде поважатися мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливі в рідній країні.

8 березня проект вітає всіх жінок із святом весни та жіночності! News icon

    Міжнародний жіночий день – свято, що відзначається щорічно 8 березня в низці країн як «жіночий день». Історично з'явився як день солідарності жінок у багатьох країнах у боротьбі за рівні права й емансипацію. З березня 1975 року Міжнародний жіночий день відзначається в ООН.

21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Вітаємо! News icon

   21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан), Пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної  бенгальської мови

   Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. Його відзначають ще з 2000 року.

   За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур.

   Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

   В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”.

29 січня – День пам'яті Героїв Крут. У 2018 році виповнилось 100 років з дня тієї битви… News icon

     Повні відомості про бій під Крутами не встановлені. Так, залишається нез’ясованою точна кількість учасників битви з обох сторін. За різними даними, учасниками трагічної події були від 300 до 600 гімназистів, студентів і курсантів і від 3 до 6 тисяч війська більшовиків.

      Передувало події прийняття Українською Центральною Радою IV Універсалу (кінець січня 1917 року), який проголошував незалежність Української Народної Республіки (УНР). УНР сподівалася на федеративні відносини з Росією. Але, прийшовши до влади,  більшовики висунули УНР умови, за якими відділення України було можливо тільки за умови втручання в її внутрішні справи. Більшовики отримали відмову, після якої почався наступ їх військ на Україну.

8 січня 1935 року у с.Біївці Полтавської області народився Василь Симоненко – український поет і журналіст, майстер ліричної поетики. News icon

«І якщо впадеш ти на чужому полі,

Прийдуть з України верби і тополі,

Стануть над тобою, листям затріпочуть,

Тугою прощання душу залоскочуть.

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину»

                              (Василь Симоненко)

9 листопада – День української писемності та мови! Розмовляйте державною! Поважайте себе і країну. News icon

Наша МОВА

 

    День української писемності та мови відзначається 9 листопада. Його встановлено указом Президента України 6 листопада 1997 року «на підтримку ініціативи громадських організацій... в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця».

    Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, учитися протягом життя багато, старанно і невпинно. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду». Традиційно, на День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, що випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

    Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини. Кількість мовців – понад 45 млн, більшість із яких живе в Україні. Поширена вона також у Білорусі, Бразилії, Великій Британії, Канаді, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, США та інших країнах, де мешкають українці.

     Українська мова входить до третього десятка найпоширеніших мов світу та є результатом тривалого синтезу трьох відгалуджень праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського.

     Цікаво, що з погляду лексики найближчою серед інших мов світу до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (71% спільної лексики), словацька (68% спільної лексики), російська (57%). І вся слов’янська мовна родина має величезну спільну лексичну основу із санскритом, а вік літературних та лінгвістичних пам’яток цієї мови – понад 4000 років!

 

     Віки утисків минули. Ми вже в ХХІ столітті… Ми цивілізовані, гуманні, демократичні… Слава тобі, наша мово! Перлиною є ти серед інших мов планети… Дякуємо тобі за те, що ти дихаєш, квітнеш і живеш!!!

 

Рідній мові…

 

До темряви і берегів дворіччя

Від справжніх знань немає вороття...

Най мова опанує протиріччя!

 В ній – інтелект, безмежність і життя!!!

 

На цій планеті, в будь-якій країні

Слова й пісні – немов разок перлин…

Твої ми діти! Крила нам пташині

Дає знання історії глибин.


facebook banner   twitter banner   youtube banner   instagramm banner
mon banner   banner osvita-dnepr   Урядова гаряча лінія
WEB of Science   ДНУ ім. Олеся Гончара Scopus  
(C) 2006-2020 nmetau.edu.ua

Інформація

Новини

Проза

Поезія

Живопис

Інші види