UA    RU    EN   
Національна металургійна академія Украіни

8 січня 1935 року у с.Біївці Полтавської області народився Василь Симоненко – український поет і журналіст, майстер ліричної поетики. News icon

«І якщо впадеш ти на чужому полі,

Прийдуть з України верби і тополі,

Стануть над тобою, листям затріпочуть,

Тугою прощання душу залоскочуть.

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину»

                              (Василь Симоненко)

9 листопада – День української писемності та мови! Розмовляйте державною! Поважайте себе і країну. News icon

Наша МОВА

 

    День української писемності та мови відзначається 9 листопада. Його встановлено указом Президента України 6 листопада 1997 року «на підтримку ініціативи громадських організацій... в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця».

    Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, учитися протягом життя багато, старанно і невпинно. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду». Традиційно, на День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, що випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

    Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини. Кількість мовців – понад 45 млн, більшість із яких живе в Україні. Поширена вона також у Білорусі, Бразилії, Великій Британії, Канаді, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, США та інших країнах, де мешкають українці.

     Українська мова входить до третього десятка найпоширеніших мов світу та є результатом тривалого синтезу трьох відгалуджень праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського.

     Цікаво, що з погляду лексики найближчою серед інших мов світу до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (71% спільної лексики), словацька (68% спільної лексики), російська (57%). І вся слов’янська мовна родина має величезну спільну лексичну основу із санскритом, а вік літературних та лінгвістичних пам’яток цієї мови – понад 4000 років!

 

     Віки утисків минули. Ми вже в ХХІ столітті… Ми цивілізовані, гуманні, демократичні… Слава тобі, наша мово! Перлиною є ти серед інших мов планети… Дякуємо тобі за те, що ти дихаєш, квітнеш і живеш!!!

 

Рідній мові…

 

До темряви і берегів дворіччя

Від справжніх знань немає вороття...

Най мова опанує протиріччя!

 В ній – інтелект, безмежність і життя!!!

 

На цій планеті, в будь-якій країні

Слова й пісні – немов разок перлин…

Твої ми діти! Крила нам пташині

Дає знання історії глибин.

29 серпня [9 вересня] – 250-річчя від дня народження українського письменника, поета, драматурга та засновника нової української літератури – Івана Петровича Котляревського. News icon

       Іван Петрович Котляревський народився в Полтаві в 1769 році в родині Котляревських, благородного козацько-старшинного роду. Батько Івана – Петро Іванович Котляревський – обіймав посаду канцеляриста в полтавському міському магістраті. Мати - Параскева Лаврентіївна Жуковська – дочка сотенного козака з Решетилівки. Дід по батькові був дияконом у Свято-Успенському соборі Полтави.  

      У 17961808 роках перебував на військовій службі в Сіверському карабінерському полку. У 18061807 роках Іван Котляревський у військовому званні штабс-капітана брав участь у російсько-турецькій війні 1806–1812 років, був учасником облоги Ізмаїлу. Нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня за дипломатичні заслуги під час перемовин із буджаками та хоробру кур'єрську діяльність на передовій під час штурму цієї фортеці.  1808 року вийшов у відставку. З 1810 року працював наглядачем «Дому для виховання дітей бідних дворян».

   1812 року, під час походу Наполеона I Бонапарта на Росію, І.П. Котляревський, за сприяння українського генерал-губернатора Якова Лобанова-Ростовського який отримав відповідний наказ від імператора, сформував у містечку Горошині Хорольського повіту на Полтавщині <a class="mw-redirect" title="Українські ...


facebook banner   twitter banner   youtube banner   instagramm banner
mon banner   banner osvita-dnepr   ДНУ ім. Олеся Гончара   Урядова гаряча лінія
(C) 2006-2019 nmetau.edu.ua

Інформація

Новини

Проза

Поезія

Живопис

Інші види