Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

З 12.02.2018. до 18.02.2018 р. в Україні відзначають Колодій (Масниця) — за народним календарем свято починається за тиждень до Великого посту.

З 12.02.2018. до 18.02.2018 р. в Україні відзначають Колодій (Масниця) — за народним календарем свято починається за тиждень до Великого посту.

Ма́сницяПу́щенняМаслянаКолодійСиропу́сний тижденьСи́рна неділя,  Зага́льниця; (рос. Масленица, Масляницабіл. Масленіца, Масленкапол. Zapustyсловац. Fašiangyчеськ. Masopustсіл. Kozelekморав. Voračky, Voráčí, Končinyсловен. Pustni tedenсерб. Покладеболг. Сирна седмица/Сирни заговезнимак. Проштена недеља) — традиційне слов'янськеукраїнське свято, що відзначається протягом тижня (іноді трьох днів) перед Великим постом. У давнину традиційно початок нового щорічного циклу пошуку пари, з метою продовження роду.

Перші згадки про Масницю («Попільну середу») в календарях наших предків датуються ІV ст. н. е. (календарі із села Ромашки Київської області та із Лепесівки — сучасної Хмельницької області). Свято активно відзначалося не лише в період язичництва, а й після запровадження християнства київським князем Володимиром у 988 році. Найбільш активного святкування Масниця набула у ІХ-ХІІІ століттях, у часи і на теренах Київської Русі.

Колодій збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем М'ясниць. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень, коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

Християнська церква додала Масниці у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Але оскільки православ'я достатній час є панівною релігією в Україні, то, з часом, автентична дата святкування Масниць була забута. 

Інформаційні повідомлення


Арт-Метал