Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

Вітаємо зі святом весни

 

 

8 БерезняМіжнародний жіночий день

 

 

Шановні жінки, вітаємо вас з  8 Березня!

 

Жіноче свято – одне з небагатьох, яке радісно стосується кожної сім'ї, кожного трудового колективу, кожної людини. Адже все високе та прекрасне у нас – від жінки. Від вас, любі жінки, любов і затишок, надія та щастя. І величезна турбота! Адже саме на жіночі плечі лягає так багато труднощів, обов'язків та відповідальності.

Милі жінки! Бажаємо всім вам міцного здоров'я, краси та привабливості.

Бажаємо, щоб всі мрії збувалися, любов окрилювала, очі світилися від щастя, а в душі завжди панували спокій і гармонія. Будьте щасливі!

   

Шановні жінки, у весняне це свято
Прийміть побажання вам жити багато.
Багато на гроші, здоров’я, події,
На всі почуття, що знайомі та милі!

Хай ваша жіночість завжди розквітає,
Любов буде сильна, мов море безкрає.
Зі святом прийміть ці слова і вітання
Та завжди лишайтесь красиві й кохані!

 

Зі святом шановні, кохані жінки!
Ви ніжні створіння — троянд пелюстки.
Бажаємо пахнути вам і цвісти,
Щоб вами пишалися всі навкруги!

Вітаємо всіх вас, і кожну окремо.
Без кожної з вас життя буде темним.
Жінки — це краса, яка світ цей рятує,
Без жінки цей світ нічого не вартує!

 

Міжнародний жіночий день  (International Women's Day) — всесвітній день жінок, у який також відзначаються досягнення жінок у політичній, економічній та соціальній сферах, святкується минуле, сьогодення та майбутнє жінок планети.

Свято відзначається Організацією Об'єднаних Націй, а таких країнах як Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Росія, Туркменістан, Україна цей день був національним святом.

 

Історія виникнення

 Як і 1 Травня, свято 8 березня виросло з робочого руху і має американське коріння. Існує думка, що перший в історії «марш порожніх каструль» текстильниць Нью-Йорка, що відбувся 8 березня 1857 року, став однією з передумов для святкування Міжнародного жіночого дня.

 

  

Марш текстильниць Нью-Йорка «марш порожніх каструль» 8 березня 1857 року

 

У 1908 році 15 тисяч жінок у Нью-Йорку вийшли на демонстрацію, вимагаючи скорочення робочого дня, збільшення зарплати та права голосу (у більшості штатів жінки набули його в 1920 році, коли було прийнято 19-ту поправку до Конституції США). Наступного року Американська соціалістична партія запропонувала зробити останню неділю лютого Днем трудящих жінок.

 

«Голосуємо за жінок». Великобританія. 1910.

 

Цікаво, що ідея проведення Міжнародного жіночого дня вперше виникла саме на початку 20 століття, коли промислово розвинений світ переживав період експансії та потрясінь, демографічного буму та зародження радикальних ідеологій.

Торішнього серпня 1910 року у Копенгагені відбулася 2-я Міжнародна конференція працюючих жінок (Second International Conference of Working Women). Лідер жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін (Clara Zetkin) висунула ідею святкування Міжнародного жіночого дня. Вона запропонувала, щоб Жіночий день відзначався щорічно в кожній країні в той самий день. Метою цього свята Цеткін назвала боротьбу жінок за рівноправність та емансипацію.

У 1911 році його вперше відзначили у Німеччині, Австро-Угорщині, Данії та Швейцарії. Перше святкування жіночого дня в Німеччині відбулося 19 березня на ознаменування Березневої революції 1848 року в Пруссії. Потім жіночий день у різних країнах відзначали 2, 9 та 12 березня, а також 2 та 12 травня.

 

 

Лідер жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини

Клара Цеткін (Clara Zetkin)

 

Дата 8 березня прийшла до міжнародного лівого руху з Росії. У 1917 році цього дня (23 лютого за старим стилем) почався страйк робітниць ткацьких фабрик Виборзької сторони в Петрограді з вимогами "Хліба та миру!", що переріс у революцію. Через тиждень імператор зрікся престолу. У роки радянської влади виборзьких ткачих широко вшановували як застрельниц повалення царизму. Згодом Лютнева революція опинилася в тіні більшовицького Жовтневого перевороту, і ця обставина в СРСР не акцентувалася.

Офіційний статус «Міжнародного жіночого дня» це свято набуло за рішенням ООН у 1975 році, і з того часу воно відзначається ООН щорічно як Міжнародний день боротьби за права жінок та міжнародний світ і щороку присвячений певній темі.

 

 

Цього дня жінки всіх континентів, нерідко розділені національними кордонами або етнічними, мовними, культурними, економічними та політичними відмінностями, мають можливість зібратися разом і згадати про традицію, яка уособлює принаймні кілька десятиліть боротьби за рівність, справедливість, мир і розвиток.

У Стародавній Греції Лісистрата заради припинення війни організувала сексуальний страйк проти чоловіків; під час Французької революції паризькі жінки, які виступали за «свободу, рівність та братерство», організували марш на Версаль, щоб вимагати надання жінкам виборчого права.

Міжнародний жіночий день – це свято всіх жінок, які стали творцями історії. Не дивно, що жінки стали першопрохідниками у багатьох сферах.

Наведемо лише деякі факти, об'єднані жіночою «першою»:

у січні 1906 року в Санкт-Петербурзі відкрився перший у Росії вищий технічний навчальний заклад для жінок;

у січні 1909 року в Нью-Йорку стартувала перша у світі жіноча автоперегонка;

у травні 1989 року відбувся перший виступ жіночого "Вівальді-оркестру".

Міжнародний жіночий день - це чудова нагода нагадати світу про необхідність дотримуватися гендерної рівності.

 

 

 

Кольором Міжнародного жіночого дня часто називають фіолетовий (або пурпуровий), оскільки він символізує гідність та справедливість, а також зелений – надію, білий – чистоту. Їх запропонував як символ боротьби за рівноправність британський Жіночий соціально-політичний союз у 1908 році.

 

 

 

 Як святкують 8 Березня у різних країнах?

 В Україні 8 березня був до війни з Росією вихідний день. Жінкам дарували подарунки та квіти - у три-чотири дні, що передували святу, їх продаж подвоювався.

У Китаї робочий день у жінок триває чотири години замість восьми, але ця рекомендація Держради КНР не є законом, і частина роботодавців їй не дотримується.

 

 

Святкування у Камеруні, 2015

 

В Італії жінкам 8 березня дарують квіти мімози. Цей звичай виник у Римі невдовзі після Другої світової війни, його джерело невідоме.

 

 

Для багатьох свято 8 березня асоціюється з мімозою.

 

У США березень вважається місяцем історії жінок. Щороку президент виступає із заявою, в якій віддає належне досягненням та внеску американських жінок.

 

 

Феміністське святкування в Іспанії у  2019 р.

       

Урочистість чи протест?

У США вперше в історії віце-президентом стала жінка та представниця кольорового населення – Камала Харріс. Обрання Камали Харріс на посаду віце-президента США зустріли як велику перемогу жіночого руху.

 

 

У 2019 році у Фінляндії було сформовано коаліційний уряд із п'ятьма жінками на чолі. Північна Ірландія легалізувала аборти. Судан скасував закон, який детально диктував, як жінкам одягатися і поводитися на публіці.

Нарешті, рух #MeToo, що виник у 2017 році, продовжує залишатися глобальним фактором боротьби з неприйнятним сексуальним домаганням і домігся засудження низки винних.

Організатори святкування Міжнародного жіночого дня у 2021 році обрали як девіз для нього хештег #ChooseToChallenge ("Вибери виклик"). Основна ідея - світ кидає людині виклики і кожен несе особисту відповідальність за свій вибір. "Ми все може прийняти виклик і голосно заявити про ґендерні забобони та нерівність. Ми всі можемо відшукувати та прославляти жіночі досягнення. Ми можемо спільними зусиллями створювати більш справедливий світ", - йдеться у заяві організаторів. "Гендерну рівність не буде досягнуто ще сто років, - йдеться у заяві організаторів святкування. - Ніхто з нас і, швидше за все, майже ніхто з наших дітей до нього не доживе".

За даними програми "ООН-жінки", пандемія коронавірусу звела нанівець 25 років боротьби за гендерну рівність. Через локдауни жінкам у всьому світі доводиться робити більше роботи вдома, вони втрачають кар'єрні та освітні можливості.

У Міжнародний жіночий день у багатьох країнах відбуваються марші протесту з вимогою рівності.

 

 

 Демонстрація у турецькому Діярбакірі 8 березня 2016 року

 

Переважно вони були мирними, але в киргизькій столиці Бішкеку поліція затримала кілька десятків активісток, а перед цим, згідно з повідомленнями, на них напали невідомі в масках.

 

 

Затримання активісток руху за права жінок у Киргизстані під час маршу 2020 року стало черговим нагадуванням про важливість такої боротьби. Ситуація із правами жінок у країні погіршується, кажуть громадські діячі.

У Пакистані демонстрації у низці міст відбулися на тлі загроз насильству та кримінальному переслідуванню.

У Мехіко 80-тисячна демонстрація проти насильства щодо жінок завершилася сутичками з поліцією. Хтось почав кидати у вартових порядку пляшки з бензином, ті у відповідь застосували сльозогінний газ. Близько 60 людей отримали травми.

Весільні традиції Кавказу переслідують сучасних жінок.

 

 

  «Що покаже простирадло?» 12 липня 2019.

 

Останні роки були відзначені прогресом у справі жіночої рівноправності, і боротьба за нього набула нового розмаху.

 

  Ми будемо вічно прославляти

Ту жінку, що зветься Мати!

  

 

Пісня про рушник     Андрій Малишко

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,
Ти водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,
І зелені луги, й солов'їні гаї,
І твоя незрадлива
материнська ласкава усмішка,
І засмучені очі хороші твої.

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,
І засмучені очі хороші, блакитні твої.

Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука
і вірна любов.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, й твоя
материнська любов
.

Люблю          Володимир Сосюра

Я люблю тебе, друже, за те,

що в очах твоїх море синіє,

що в очах твоїх сонце цвіте,

мою душу голубить і грїє.

За волосся твоє золоте,

за чоло молоде і відкрите.

Я люблю тебе, друже, за те,

що не можу тебе не любити.

 

Чи  винен  я?

Чи винен я, що колір синій

твоїх очей в душі моїй

й волосся золоте проміння

навік одбилося у ній?

 Од них не можу я одвикнуть

і не співать тобі одній.

Чи винен я, що в серці квітнуть

твоя хода і голос твій?

 І що про тебе пісня щира

і синню, й золотом сія,

що я люблю тебе без міри,

чи винен я, чи винен я?

 

«Любов моя, мій день, мій цвіте»

Любов моя, мій день, мій цвіте,

чому це так? Ну чому, чом?

Без тебе тьмою все повите,

з тобою сяє все кругом.

Я так люблю тебе до крику,

тебе шукав я між людьми.

Звучить інакше та музика

і пісня та, що чули ми,

коли зустрілись ми. Ну чому

шумить по-іншому той сад

і квіти пахнуть по-новому,

що їх пили ми аромат?

Все, що було, тоді шалено

спахне, як полум’я пожеж…

Чи не тому, що ти для мене

у квітці й музиці живеш?

 

Адміністрація бібліотеки.

Інформаційні повідомлення


Бібліотека