UST logo IPBT logo Part logo
Дніпровський металургійний інститут
Українського державного університету науки і технологій

Засідання наукового семінару

Засідання наукового семінару

Засідання наукового семінару кафедри "Термічної обробки металів" відбудеться 12.01.2012 р.  в аудиторії 224 в 10:00.

Доповідач: Івченко Олександр Васильович

Тема доповіді: "Холоднодеформований арматурний прокат класу міцності В600С в мотках. Можливості виробництва".

Кафедра термічної обробки металів (ТОМ)

Наука


 

На засіданні наукового семінару кафедри «Термічна обробка металів», що відбулося 12 січня 2012 року, була заслухана доповідь на тему: "Холоднодеформований арматурний прокат класу міцності В600С у мотках. Можливості виробництва", з яким виступив с.н.с., к.т.н А. Івченко.
Відмінною рисою цього семінару була присутність на ньому, крім викладачів і співробітників кафедри представників підприємств – потенційних виробників холоднодеформованого арматурного прокату (ХДАП) і споживачів.
Основні тези доповіді
Протягом 2009-2011 гг. у Росії активно просувається проект за назвою "Нова універсальна зварювана арматурна сталь класу А600С підвищеної пластичності", що підтверджується рядом публікацій (Металлоснабжение и сбыт. –2011.-№6. -С.90-95 та інш.) і виступів на наукових конференціях і конгресах завідувача лабораторією арматури НДІЗБ С. А. Мадатяна. Дана подія цікава тим, що повторно піднімається актуальна тема, що забезпечує значну економію стали в будівництві (економія металу за рахунок застосування А600С замість А400С становить до 30%, замість А500С до 19%). Цей проект фінансується провідним російським металургійним холдингом (ВАТ «Северсталь»), зацікавленим у масовому збуті нової продукції, тобто підстави сподіватися, що арматурний прокат (АП) класу А600С згодом буде широко застосовуватися в будівництві. Однак для успішного просування зварюваного АП класу міцності 600 МПа необхідно мати повний набір типорозмірів профілів арматури, у тому числі й у мотках.
Слід зазначити, що сучасний арматурний прокат виробляється діаметром від 4,0 до 50,0 мм. При цьому є сортамент, що виробляється тільки в мотках  (4 – 6 мм) або тільки в стрижнях (18 і більше). Арматурний прокат діаметром 8 – 16 мм виробляється й у мотках і в стрижнях. У цей час арматурний прокат у стрижнях виробляється переважно класу міцності А500С, а класу А600С виготовляється тільки на ВАТ «Северсталь» у стрижнях діаметром 10-40 мм зі сталі марки 20Г2СФБА (додаткове легування ванадієм і ніобієм). Арматурний прокат у мотках виробляється в основному класу А400С, за винятком продукції підприємства НЛМК-Сорт (А500С). З огляду на, то що частка споживаного в будівництві арматурного прокату у сортаменті діаметром від 4,0 до 16,0 мм становить близько 60%, з погляду доповідача варто очікувати збільшення виробництва й споживання арматурного прокату у мотках цього сортаменту. АП класу міцності 600 МПа в мотках на даний момент не виробляється.
Переваги використання арматурного прокату в мотках:
−    усуває залежність від можливостей металургів поставляти АП потрібної довжини;
−    дозволяє заощаджувати до 5% металу за рахунок раціонального розкрою без втрат на обрізь;
−    дозволяє виготовляти довгомірні ЗБІ з використанням сучасних технологій;
−    дає можливість виготовляти арматурні елементи, сітки, каркаси й інші вироби  на автоматизованих лініях.

Метою представленої роботи було - оцінка можливості виробництва й розробка технології арматурного прокату класу міцності 600 МПа в мотках. На базі результатів раніше виконаних НДР запропонована комбінована технологія одержання ХДАП у мотках шляхом додаткової холодної пластичної деформації низьколегованої катанки рядового складу, попередньо зміцненої на металургійному переділі (/ru/mdiv/i2027/p401).  Проведено досвіди по одержанню вихідної катанки (на ПАО «АрселорМіттал Кривий Ріг») і готовій продукції – ХДАП класу В600С у мотках  (на ЗАТ «КМЗ»). Виготовлено й випробувані зварені з'єднання (дугове й контактне зварювання) зразків діаметром 10 мм. Показано, що ХДАП, зроблений за запропонованою технологією має властивості переважаючий рівень вимог ряду НД і в т.ч. СТО АСЧМ 7-93 для А600С и QNORM B4707 для В600А:
−    границя текучості й тимчасовий опір більше 600 і 740 Н/мм2, а відносні подовження d5 і dр більше 12 і 2,5% відповідно;
−    повне відносне подовження при максимальному навантаженні більше 3%;
−    відношення sв/s0,2 більше 1,08;
−    тимчасовий опір зварених з'єднань більше 700 Н/мм2.

Показано можливість промислового виробництва ХДАП класу В600С у мотках з катанки низьколегованої сталі типу Ст3Гсп (пс) з використанням раніше розробленого встаткування по патенті РФ на КМ №90719 «Лінія для виготовлення холоднодеформированного арматурного прокату періодичного профілю в мотках».

В обговоренні доповіді взяли участь:
−    професор Савицький Н.В. (проректор по науковій праці Придніпровської державної академії будівництва й архітектури, завідувач кафедрою ЗБК),
−    Гунькин І.О. (начальник групи термічного зміцнення прокату ПАО «АрселорМіттал Кривій Ріг»),
−    Біба В.І. (гл. металург ТОВ НВП «Термет»),
−    Анісімкин В.В. (інженер по інноваційних технологіях групи технічного розвитку ПАО «Днепрометиз»),
−    Якушев А.С. (директор по технічному розвитку ПАО «Днепрометиз»),
−    професор Ґуль Ю.П.(каф. ТОМ, голова семінару).

По суті доповіді, виступам, зауваженням і пропозиціям при його обговоренні було вирішено:
1.    Відзначити, що на кафедрі термічної обробки металів НМетАУ розроблена нова технологія виробництва високоміцного холодно- деформованого арматурного прокату в мотках класу В600С, що забезпечує  зокрема стабільне одержання необхідної пластичності високоміцної арматури.
2.    Для максимальної ефективності використання високоміцного холоднодеформованого арматурного прокату в будівельних конструкціях і інших виробах необхідно:
2.1.    Конкретизувати сфери його практичного використання з максимальною реалізацією одержуваного комплексу властивостей.
2.2.    Істотно збільшити інформованість відповідних організацій і підприємств в Україні про:
−    ефективності використання високоміцного холоднодеформованого арматурного прокату в будівництві й інших областях у принципі й практиці її використання за рубежем;
−    існуючих можливостях виробництва високоміцного холоднодеформованого арматурного прокату в Україні.
2.3. У першому півріччі 2012 року підготувати й провести на базі підприємства ПАО «Днепрометиз» (м. Дніпропетровськ) науково-практичний семінар на тему: «Технологічні основи одержання високоміцної холоднодеформованої арматури і перспективи її виробництва й використання в Україні» із залученням представників відповідних підприємств – виробників і споживачів арматур, науково-технічних і проектних організацій.

Адміністрація