Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

Кафедра фізичної культури та спорту

Хаджинов Валерій Анастасійович photo

Завідувач кафедри: Хаджинов Валерій Анастасійович

Контакти:

Адреса НМетАУ, пр. Гагаріна,4, м. Дніпро, 49600, Україна

E-mail: kphysvos@meta.ua

Телефон: 3748-279

Альтернативна сторінка: https://www.facebook.com/НМетАУ-Кафедра-Физического-Воспитания-598516923865902/?ref=bookmarks



 

НА КАФЕДРІ ПРАЦЮЄ 12 ВИКЛАДАЧІВ:

 

  1. Хаджинов Валерій Анастасійович, доктор філософії Рh.d, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри, заслужений працівник фізичної культури і спорту України.
  2. Чекмарьова Наталя Григорівна, кандидат наук з фізичної культури і спорту, доцент, тренер з бадмінтону.
  3. Дзюбенко Микола Іванович, старший викладач, тренер з легкої атлетика, начальник СОТ "Дружба".
  4. Матлахов Михайло Валерійович, старший викладач, тренер з футболу.
  5. Єланська Олександра Олександрівна, майстер спорту міжнародного класу, викладач, тренер з карате
  6. Максимов Андрій В'ячеславович, майстер спорту СРСР, старший викладач, тренер з греко-римської боротьби.
  7. Савенкова Олена Володимирівна, старший викладач, тренер з гандболу.

НА КАФЕДРІ  МАТЕРІАЛЬНА БАЗА складатися з:

 

1. Великого ігрового залу з двома роздягальнями, душовими та туалетами;

2. Залу боксу з роздягальнею, душовою і туалетом;

3. Залу боротьби з роздягальнею, душовою і туалетом;

4. тренажерного залу;

5. Залу кікбоксингу з роздягальнею, душовою і туалетом.

 

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

 

Як самостійний підрозділ кафедра виділилася в 1948 р

Перший завідувач кафедри фізичної культури академії Володимир Львович Левковський, учасник Великої Вітчизняної війни, за виявлену хоробрість нагороджений орденами і медалями, керував кафедрою з 1948 по 1970 рр. У 1970 р на цій посаді змінив його Валентин Васильович Миронець, який керував нею по 1999 р У 1988 р йому за великий внесок в розробку теоретико-методичних основ фізичного виховання в вузах і практичні результати роботи ВАК СРСР було присвоєно вчене звання доцента.

Кафедра здійснює фізичне виховання студентів у ході навчального процесу, а також у спортивних секціях у поза навчальний час, використовуючи різні засоби і методи фізичної культури і спорту. За багаторічний період існування кафедри на ній працювали багато відомих фахівців в галузі фізичної культури і спорту:

Жбанів Г. заслужений тренер Росії, чемпіон Росії (греко-римська боротьба);
Родос Л.А.заслуженний тренер Росії (футбол);
Вашевнік М.Є. суддя Всесоюзної категорії (легка атлетика);
Великий С.С. перший майстер спорту з волейболу на Україні, суддя Всесоюзної категорії (волейбол);
Шапошникова С.С. перша чемпіонка СРСР з підводного плавання, майстер спорту;
Морозов А.Н. заслужений тренер України та СРСР з байдарковому веслування;
Зімін Д.Д. почесний майстер спорту СРСР, чемпіон Спартакіади України;
Акімова А.К. кандидат педагогічний наук.
Протягом усієї своєї історії кафедра займала одне з провідних місць серед навчальних закладів України та Дніпропетровської області зі спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи. В період 1965-1985 рр. НМетАУ був базовим вузом з підготовки спортсменів високого класу через відділення спортивного вдосконалення з баскетболу, легкої атлетики, греко-римської боротьби, стрибків на батуті.

У спортивній біографії кафедри особливе місце належить жіночої баскетбольної команди періоду 1965-1985 рр. Під керівництвом заслуженого тренера України та СРСР І.Е.Майзліна команда була однією з найсильніших серед вузівських колективів країни.

В даний час кращими спортивними колективами академії є команди з бадмінтону, легкої атлетики, шахів, тенісу, боксу та ін. Видів спорту.

Спільно зі спортивним клубом академії кафедрою проводиться велика фізкультурно-оздоровча робота. Протягом багатьох років спортивний клуб був центром організації фізкультурної, туристичної та оздоровчої роботи в навчальному закладі. Спортивний клуб інституту свого часу очолювали В.І.Шумяцкій, М.Є.Вашевнік, В.Л.Дорошенко, А.Я.Чернобрівий. З 1980 р головою спортивного клубу був майстер спорту В.І.Счастлівец. З 1999 р старший викладач кафедри, майстер спорту СРСР В.І.Івков, а з 2010 року майстер спорту С.В. Яланська.

З 1956 р місцем роботи кафедри фізичного виховання і спортивного клубу в канікулярний період став оздоровчо-спортивний табір Дружба, розташований в с.Орловщина. У той час це був один з перших студентських таборів в країні. У різний час його очолювали старший викладач кафедри фізичного виховання Л.А.Родос, заслужений працівник вищої школи України проректор В.В.Ребрін, В.С.Кулініч. А з 2003 р старший викладач кафедри фізичного виховання Н.І.Дзюбенко.

З 1999 р по теперішній час кафедрою керує Валерій Анастасійович Хаджинов. В академії працює з 1974 р, на посаді старшого викладача, в 1990 році захистив дисертацію і йому присвоєно науковий ступінь кандидата педагогічних наук, в 1992 р присвоєно звання доцента кафедри фізичного виховання. За вагомі досягнення у розвитку та популяризації фізичної культури і спорту в Україні, професіоналізм та досягнення високих спортивних результатів Указом Президента України присвоєно почесне звання "Заслужений працівник фізичної культури і спорту України".

На кафедрі діє чітка система організації навчальної та спортивної роботи, впроваджені методи індивідуального підходу до студентів на заняттях, оперативні методи контролю і самоконтролю фізичного стану учнів, тестування їх фізичної підготовленості. Нової навчальної програми передбачаються, на додаток до обов'язковим, також самостійні заняття студентів по фізичній підготовці.

 

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Основними напрямками сучасної підготовки студентської молоді є формування знань про фізичну культуру і фізичній підготовці студента і здатність реалізувати їх в соціально-професійної, фізкультурно-спортивної діяльності та сім'ї.

У різні періоди на кафедрі розроблялися різні напрямки науково-педагогічної діяльності: так з 1980 по 1988 р.р. старшим викладачем кафедри спеціальної медичної групи Аллою Кузьмівною Акімової розроблялася методика корекції зору для учнів і студентів з проблемами зору, результатом якої став захист кандидатської дисертації в 1988 р

З 1983 по 1990 рр. старшим викладачем кафедри Валерієм Анастасійович Хаджінова, розроблялася методика контролю і корекції рухової функції борців різної кваліфікації, яка апробована і введена в практику роботи збірних команд СРСР та Дніпропетровської області, результатом якої став захист кандидатської дисертації в 1990 р і присвоєно звання доцента в 1992 р

Завідувачем кафедри Хаджінова В.А. зареєстровано 2 раціоналізаторських пропозиції, а також у співавторстві з професорами Вишнею В.Б. і Ткачуком В.Г. отримані 3 авторські свідоцтва СРСР 1553054, 1553055, 1577763.

З 1996 по 2003 рр. Людмилою Володимирівною Хрипко, розроблялася методика оптимізації фізичного виховання в вузах з використанням комп'ютерних технологій, результатом якої став захист кандидатської дисертації в 2003 році і присвоєно звання доцента 2005 р

З 2005 по 2009 рр. Чекмарьової Н.Г. розроблялася методика оцінки і контролю психомоторних здібностей людини і можливостей застосування їх в відборі для представників різних видів спорту, результатом якої став захист кандидатської дисертації в 2009 р У 2012 р присвоєно звання доцента.

Сьогодні це найкращі результати серед кафедр фізвиховання технічних вузів Дніпропетровської області в напрямку наукових досліджень. Працівники кафедри мають понад 100 наукових публікацій, також видано 26 методичних розробок, взяли участь у виданні однієї монографії, одного посібника з грифом МОНУ, які застосовуються в навчальному процесі.

У нинішній час кафедрою досліджується ступінь ефективності фізичного виховання шляхом аналізу результатів фізичної підготовки студентів.ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ В ОБЛАСТІ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ

 

Відомі спортсмени, які закінчили інститут в різні роки, були першими не тільки в спорті, а й домоглися високих результатів у різних видах професійної діяльності:

Таран Ю.М. (Волейбол) почесний ректор НМетАУ, академік Академії наук України;
Тихонов М.А. (Стрільба) голова Ради Міністрів СРСР;
Бібік А.Г. (Баскетбол) заступник міністра чорної металургії України;
Звіжулев Є.Я. (Легка атлетика) заступник голова важкого машинобудування СРСР;
Москаленко В. (греко-римська боротьба) майстер спорту СРСР, начальник цеху підприємства Южмаш, лауреат Державної премії;
Лаєвський С.Н. (Легка атлетика) майстер спорту міжнародного класу, неодноразовий чемпіон СРСР, бронзовий призер Олімпійських ігор 1980 р керуючий банку Інпромбанк;
Баранов А. (бадмінтон) майстер спорту СРСР, керуючий банку Причорномор'я;
Клімашевський Л.М. (Легка атлетика) професор, декан гуманітарного факультету НМетАУ;
Лиханський В.С. (Легка атлетика) професор, доктор технічних наук;
Турчинов О.В. (Волейбол) голова СБУ України, віце-прем'єр, народний депутат України;
Швидкий А. (дзю-до і самбо) двічі майстер спорту з боротьби дзю-до і самбо, заступник голови обласного управління МВС Дніпропетровської області;
Пригунова А.Г. двічі майстер спорту зі спортивної та художньої гімнастики професор, доктор технічних наук;
Чукмасов С. (карате) народний депутат України, професор, доктор технічних наук;
Іванова (гімнастика), доктор технічних наук, професор.

Студенти, які закінчили металургійної академії, ЯКІ ДОСЯГЛИ ВИСОКИХ РЕЗУЛЬТАТІВ в тренерській роботі:

 

Ковшова Н. (батут) п'ятикратна чемпіонка СРСР, заслужений тренер України;
Авілов В.А. (Легка атлетика) заслужений тренер України;
Хорольський В.І. (Легка атлетика) заслужений тренер України;
Пономаренко О.М. (Легка атлетика) - заслужений тренер України;
Ромашко Н.А. (Академічне веслування) заслужений тренер України.
 

НАЙБІЛЬШ ВИСОКИХ СПОРТИВНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЯГЛИ СТУДЕНТИ:

 

  У період з 1965 по 1980 рр. кафедра фізичного виховання НМетАУ була одним з опорних центрів Мінвузу УРСР по підготовці студентів-спортсменів вищої кваліфікації з легкої атлетики, баскетболу, класичній боротьбі, академічному веслуванні та інших видів спорту. Найбільш високих спортивних результатів в цей період досягли студенти: Лоєвський С.Н. (Легка атлетика) - заслужений майстер спорту СРСР, неодноразовий чемпіон СРСР, бронзовий призер Олімпійських ігор в Москві, Лиханський С.В. (Фігурне катання) - срібний призер Чемпіонату Світу серед юніорів, майстер спорту міжнародного класу, Ковшова Н. (батут) - п'ятиразова чемпіонка СРСР, почесний майстер спорту, Супіцкая (Дубовская) Н.Д. - чемпіонка СРСР (легка атлетика), Лебедєв О. (плавання) - призер чемпіонату СРСР, майстер спорту, Паїс І. - чемпіон СРСР серед молоді (бадмінтон), Смишляєв А.В. (Греко-римська боротьба) майстер спорту, двічі призер першості СРСР, Гольдштейн Я. (вільна боротьба) - призер першості СРСР серед молоді, двічі майстра спорту СРСР з боротьби самбо і дзюдо Швидкий В. і Щасливець В.І. та ін.

З 1999 р кафедру фізичного виховання академії очолює кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник фізичної культури України Хаджинов В.А. Кафедра фізичного виховання стає одним з лідерів студентського спорту Дніпропетровщини, займає одне з провідних місць серед навчальних закладів Дніпропетровської області та України, неодноразово стає переможцем і призером серед ВНЗ області в Універсіадах в комплексному заліку і оглядах-конкурсах постановки навчального процесу та спортивно-масовій роботі. У 2010 р увійшла в число шести кращих ВНЗ України в Республіканській Універсіаді по своїй групі. У цей період студенти академії домагаються високих спортивних результатів на міжнародній арені в змаганнях найвищого рангу стають переможцями чемпіонатів Світу, Європи, європейських і світових першостей серед студентів. П'ятьом кращим - неодноразовим чемпіонам Світу та Європи Вадиму Пікінера і Костянтину Деморецький (кікбоксинг), Костянтину Єланська і Марині Ігнатьевой (шотокан-карате), Юлії Шаповал (легка атлетика) присвоєно звання заслуженого майстра спорту України, Коваленко Ігорю присвоєно звання гросмейстера з шахів, 17 студентів виконали норматив майстра спорту міжнародного класу і 94 норматив майстра спорту України. У 2010-2011 рр. призером першості Європи і Світу серед студентів стає Ігор Руденко (бокс), а команда академії з бадмінтону стає срібним призером першості Європи серед найсильніших команд ВНЗ в складі майстрів спорту міжнародного класу Улітіна Марії, Войцех Наталії та майстрів спорту України Гаріст Сергія, Кацаруби Дмитра.

У всі часи колектив викладачів кафедри фізичного виховання академії займає активну життєву позицію, здійснює фізичне виховання в ході навчального процесу, а також у спортивних секціях у позанавчальний час, ефективну спортивно-оздоровчу роботу в спорттабір "Дружба", останнім часом приділяється велика увага розробці теоретико -методичних основ фізичного виховання у ВНЗ.

  Кафедра фізичного виховання ефективно реалізує одне з основних напрямків сучасної підготовки студентської молоді, формування здорового способу життя, що включає знання про фізичну культуру і фізичної підготовки та здатність реалізувати їх в соціально-професійної, фізкультурно-спортивної діяльності та сім'ї.Кафедра фізичного виховання і спортивний клуб академії займала і займає високі місця в обласних та Республіканських оглядах-конкурсах спортивної роботи, і обласних Універсіадах.

Так спортивний клуб академії є переможцем обласної Універсіади в 2001 р, призером в 2003, 2007, 2009 і 2011 р в загальнокомандному заліку. За підсумками роботи в огляді-конкурсі постановки спортивної роботи академія неодноразово займала I місце в м.Дніпропетровську та Дніпропетровської області серед вузів III і IV рівнів акредитації.

У 2001, 2003, 2007, 2009 і 2011 р.р. за підсумками участі студентів в Республіканських Універсіадах входила в десятку найсильніших вузів України по своїй групі.

 

          У 2018 р. кафедрою фізичного виховання і спортивним клубом академії проводилася активна спортивно-масова робота. Збірні команди з різних видів спорту НМетАУ взяли участь у 37 міських та обласних змаганнях, змагались 202 студента виборовши 118 призових місць; в офіційних Чемпіонатах світа і Європи приняло участь 5 , завоевано 6 нагород, в інших міжнародних змаганнях студентами завоевано 12 нагород, у Всеукраїнських змаганнях брали участь 95 чоловік, 79 стали переможцями і призерами.

 За звітний період на базі академії проведено 26 спортивно-масових заходів, в яких взяли участь понад 1150 студентів та працівників академії. Сьогодні до складу збірних команд НМетАУ з різних видів спорту входять 279 чоловік (20 команд). Важливою ланкою в організації молодіжної політики в академії у сфері гуманітарної освіти і виховання виступають факультети. В минулому навчальному році була успішно проведена Спартакіада академії з 9 видів спорту переможцем в якій стала команда факультету економіки та менеджменту.

 Також важливою складовою самоврядування в академії є добровільні ініціативи студентської молоді за уподобаннями, де превалюють ігрові види спорту, з яких проводяться першості серед студентів І курсу, першості академії, першість серед гуртожитків, а також присвячені різним знаменним датам спортивні заходи, такі як День фізкультурника, Міжнародний день студентського спорту, день визволення міста, День перемоги, традиційний турнір з мініфутболу присвячений пам’яті почесного ректора Тарана Ю.М. і т.п. В минулому році спортивний клуб і кафедра фізичного виховання підтвердили високий рівень підготовки збірних команд і стали другий рік поспіль переможцями обласної універсіади серед ЗВО у комплексному заліку з 16 видів спорту.

Ряд спортсменів досягли значних результатів у складі збірних команд України в міжнародних змаганнях. Кращих результатів досягли: Ксензов О., Ксензов М. (гр. ОА01-15) – І місце на Кубку Світу з кікбоксінгу, Прудніков Д. (МЕ903м) став двічі Чемпіоном Європи з легкої атлетики( потрийний стрибок та стрибки у довжину) та срібну медаль на Чемпіонаті Європи, Данильченко В. (гр.КН01-12с) – ІІ місце на Чемпіонаті Європи з легкої атлетики .

 Ряд спортсменів підтвердили свій високий клас на міжнародних турнірах - Марія Улітіна гр.КН01-13, Данило Шевченко гр.ТЗ01-18 (бадминтон) , Рима Гордіенко гр.ДІ01-13, Кащенко Д. гр.ТЕ01-17 , Малишенко А. гр.МЕ01-17, Чесак М. гр.ТЕ01-15 (легка атлетика), Лисенко Д. гр.КН01-16 (скелелазання). Участь у ІІІ юнацьких олімпійських играх приняв студент гр.МЕ01-17 Данило Боснюк (бадмінтон)

  В сістемі змаганнь інваспорту серед слабочуючих добрі результати показали члени збірної України з каратє Новіков В. (гр.КН01-16с), Губанова М. (гр.КН01-15с) , Масло К. (гр.ЕК01-15с) , Першаєв О. (гр.КН01-18с), Пантюшін М. (гр.КН01-18с) та інш.

Кафедра фізичного виховання продовжує в літній період навчально-тренувальну, виховну та оздоровчу роботу в оздоровчо-спортивному таборі. Висока якість роботи викладачів кафедри фізичного виховання в спортивно-оздоровчому таборі "Дружба" дало можливість ставати переможцями і призерами в обласному огляді-конкурсі спортивно-оздоровчих таборів.

 

У всі часи колектив кафедри займає активну життєву позицію, бере діяльну участь організації фізкультурно-масових, спортивних заходів не тільки в академії, а й в роботі спортивних федерацій з видів спорту в місті, області та Україні.