Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

На допомогу користувачам

ДОВІДКОВО-ПОШУКОВИЙ АПАРАТ БІБЛІОТЕКИ

БІБЛІОТЕЧНИЙ КАТАЛОГ – перелік добутків друку та інших документів, наявних у фонді бібліотеки. Каталог створюється по певному принципу й розкриває  зміст бібліотечних фондів.

Мета каталогів – допомогти читачеві в підборі літератури. Каталоги складаються з карток, що містять відомості про книги, журнали й інші друковані матеріали. Залежно від способу угруповання карток каталоги бувають: алфавітний, систематичний, предметний.

У раціонально організованій системі каталогів кожний з каталогів розкриває фонд у певному аспекті. Каталоги не дублюють один одного, а доповнюють. Всі каталоги становлять єдине ціле. Створенню каталогів передує опис джерела.

Бібліографічний опис – сукупність бібліографічних відомостей про документ, що наводять за особливими правилами. Дані для складання описів беруться безпосередньо з видання.

Для уніфікації складання бібліографічного опису на міжнародному рівні в Україні, забезпечення можливості обміну результатами каталогізації розроблено національний стандарт ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», який набув чинності 1 липня 2007 року. Він є базовим для системи стандартів, правил, методичних посібників зі складання бібліографічного опису.

Опис складається з обов’язкових елементів: основний заголовок, автори, повторність видання, рік видання, обсяг. На каталожній картці в лівому верхньому куті розміщується шифр, що визначає місце книги на поличці. Чисельник дробу позначає відділ класифікації, до якого книга ставиться по змісту. Знаменник – авторський знак, умовна позначка першого складу прізвища автора або першого складу назви книги.

АЛФАВІТНИЙ КАТАЛОГ – бібліотечний каталог, у якому картки розташовуються за алфавітом прізвищ авторів або заголовком добутків друку та інших документів. Алфавітний каталог дозволяє довідатися, чи є в бібліотеці необхідна книга, які ще є книги даного автора, які видання потрібної книги є.

Для швидкого знаходження книг в АК необхідно запам’ятати основні правила пошуку:

  • якщо книга має одного автора, то її треба шукати за алфавітом прізвища автора;
  • картку на книгу двох або трьох авторів знаходять в АК під прізвищем першого автора;
  • книги чотирьох і більше авторів потрібно шукати в АК за алфавітом заголовка книги. У такий спосіб знаходять книги, що не мають автора;
  • книги за редакцією потрібно шукати в алфавіті назви книги;
  • законодавчі, офіційно-документальні матеріали, а також видання установ та організацій варто шукати в алфавіті найменування організації, що видала їх.

Цей порядок змінюється, якщо перше слово опису різних джерел співпадає. У цьому випадку перше місце займають описи під індивідуальним автором, друге – під колективним, третє – під заголовком. Картки авторів з однаковим прізвищем розміщуються за алфавітом їхніх ініціалів. Коли в каталозі відсутні ініціали або зазначений тільки один ініціал, або повністю зазначені ім’я та по батькові автора, у цьому випадку спочатку ставиться картка без ініціалів, потім з одним або двома ініціалами та нарешті з ім’ям та по батькові. Наприклад: Іванов, Іванов А., Іванов Олександр Андрійович.

Картки на добутки одного автора розташовуються в наступному порядку: на перше місце ставляться описи повних зібрань творів, потім зібрання творів, обрані добутки, окремі добутки за алфавітом заголовків. Картки на різні видання однієї й тієї ж книги містяться в назад-хронологічному порядку, тобто спочатку на останні видання, а потім на попередні. Скорочену форму найменувань країн, організацій, установ при розміщенні карток розглядають як слово та ставлять у порядку букв скорочення. Для полегшення користування АК застосовуються різні роздільники.

СИСТЕМАТИЧНИЙ КАТАЛОГ – бібліотечний каталог, у якому описи документів розташовуються за галузями знання відповідно до певної системи класифікації. У бібліотеці КМІ використовується Універсальна десяткова класифікація (УДК). Матеріал розташовується в логічній послідовності від загального до часткового. Тому пошук літератури в СК включає визначення  потрібної галузі знання, потім приватне питання, а потім джерело.

До систематичного каталогу звертаються для:

  • пошуку літератури з певного питання, теми, галузі знання;
  • пошуку книги, якщо невідомі точний заголовок або прізвище автора. Бібліографічні описи розташовуються в СК відповідно до прийнятої системи класифікації (УДК).

КАТАЛОГ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ. Картки з описом журналів розміщуються в алфавіті назв журналів і містять відомості, за які роки комплекти журналів є в бібліотеці. Описи розставляються в порядку номерів.

СИСТЕМАТИЧНА КАРТОТЕКА СТАТЕЙ (СКС) доповнює систематичний каталог і включає описи матеріалів із періодичних видань і збірників з актуальних питань. СКС створюється на основі таблиць УДК. Внутрішнє та зовнішнє оформлення СКС аналогічно систематичному каталогу. Але, на відміну від каталогу, у картотеці більш дробова деталізація матеріалу. Як правило, картотека вміщує матеріали за останні 5 років.


Додатки



Вгору: Бібліотека