Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

Історія кафедри

        Кафедра вищої математики існує з дня заснування металургійного інституту. В 1930 р. завідувачем кафедри був професор С.Б.Шарбе, випускник Імператорського Юрьєвського  університету. Багато відомих вчених-металургів під час навчання слухали лекції цього відомого педагога. Серед них – академіки А.П.Чекмарьов, К.Ф.Стародубов, професори Н.Ю.Тайц, С.Т.Ростовцев та інші. Основним навчальним посібником з вищої математики в ті роки був виданий конспект лекцій проф. Шарбе з диференціального та інтегрального числення.

            С.Б.Шарбе на посту завідувача кафедри вищої математики змінив Е.І.Добровольський, який був автором багатьох робіт з питань викладання математики у вищій та середній школах.

            В перший після евакуації рік кафедрою завідував Л.А.Єгоров.

        Великий вклад у розвиток кафедри вніс А.Д.Щербина, який був завідувачем с 1945 по 1958 р. В 1940 р. він захистив кандидатську дисертацію, був учасником Великої Вітчизняної війни. Сотні студентів пам’ятають його як чудового лектора, методиста, вихователя студентів і молодих викладачів, вимогливого до себе та інших. Його лекції відрізнялись математичною строгістю викладання, доступністю розуміння та були цікавими слухачам.

            З 1959 р. завідувачем кафедри був доцент А.С.Сорокін. Він закінчив фізико-математичний факультет ДДУ в 1951 р. В 1955 р. захистив кандидатську дисертацію. Наукова робота А.С.Сорокіна відноситься до розв’язання контактних задач будівельної механіки. Він був чудовим лектором, вміло показував використання вищої математики для розв’язання задач металургійних технологій.

            В 1973 р. кафедру очолив доцент А.Я.Семенюта, випускник фізико-математичного факультету  ДДУ (1953 р.). Захистив в 1966 році кандидатську дисертацію. Його наукова робота була пов’язана з розв’язанням задач теорії пластичності, що виникають при обробці металів тиском. Багато років він проводив сумісну наукову роботу з співробітниками кафедри ОМТ. Багато часу А.Я.Семенюта приділяв методичній роботі кафедри. В цей період кафедра стає опорною кафедрою Придніпровського регіону. На кафедрі працювали 17 викладачів:  доценти Сорокін А.С., Семенюта А.Я., Тітова Л.Д., Гузов Л.Я., Рищенко Н.Д., Чуднов К.У., Кагадій Л.П., Мушенков Ю.А., Павленко А.В., Письменна Л.Є., Сламчинська Т.І.; ст. викладачі Моссаковська Л.Р., Бічук А.І., Ніщета В.М.; асистенти Сенчукова О.І., Корзо Л.Є., Карпак Ж.В.

           З 1985 р. по 2015 р. кафедру вищої математики очолював доктор фізико-математичних наук, професор А.В.Павленко. Професор А.В.Павленко – член Національного комітету України з теоретичної та прикладної механіки, член Науково-експертної ради за спеціальністю «Механіка» Міністерства освіти і науки України, член двох  спеціалізованих рад з захисту докторських дисертацій, член науково-методичної комісії з вищої математики Міністерства освіти і науки України.

         А.В.Павленко закінчив ДНУ в 1967 році, завершивши за індивідуальним планом програму навчання на двох факультетах:  фізико-технічному та механіко-математичному. Починав свою наукову діяльність в науково-педагогічній школі академіка НАН України проф. В.І.Моссаковського. А.В.Павленко опублікував понад сто наукових робіт, більша частина яких опублікована в журналах, які належать до списку SCOPUS,  дві монографії. Він розробив метод асимптотичного інтегрування диференціальних рівнянь механіки деформівного твердого тіла. При цьому задачі теорії пружності (в’язкопружності) для ортотропних матеріалів зводяться до розв’язання крайових задач теорії потенціалу, що дозволило дослідити широке коло нових задач теорії пружності і в’язкопружності. Одержані розв’язки можуть бути використані при аналізі напружено-деформованого стану анізотропних та композиційних матеріалів, конструкцій з них, а також умов руйнування таких матеріалів та конструкцій. Розв’язанням таких задач займаються учні та аспіранти  проф. А.В.Павленка.

             За роки існування кафедри понад 80 тисяч студентів вивчали вищу математику.

            В даний час на кафедрі працюють 16 викладачів (з них 8 кандидатів наук) та 3 співробітники: доценти Копорулін В.Л., Дісковський О.А., Запорожченко О.Є., Білова О.В.,  Моня А.Г., Пасічник І.В., Хорошманенко П.Г., Щербина І.В.;  ст. викладачі Моссаковська Л.В., Мельник О.А., Кочеткова І.Б., Шинковська І.Л.;  асистенти Бас Т.П., Заєць І.П., Сушко Л.Ф., Мала Ю.А.; завідувач лабораторії Маймур І.В., ст. лаборант Патока Г.П., лаборант Бердик І.Ю.

            Всі викладачі кафедри є випускниками механіко-математичного факультету університету. Читають лекції і проводять практичні заняття зі студентами з дисциплін «Вища математика», «Лінійна алгебра та аналітична геометрія», «Математичний аналіз», «Диференціальні рівняння», «Спеціальні розділи вищої математики», «Теорія ймовірностей та математична статистика», «Чисельні методи».

          Головними напрямами наукової та науково-педагогічної діяльності кафедри є математичні проблеми механіки, теорія наближення функцій та функціональний аналіз, розробка методів інтегрування нелінійних диференціальних рівнянь у частинних похідних, розробка математичних методів дослідження деформування та руйнування композиційних матеріалів, будівельна механіка.

      Співробітниками кафедри написано монографії «Асимптотические методы в теории упругости ортотропного тела», «Асимптотический метод в микромеханике композиционных материалов», «Современные методы и средства мониторинга подъемно-транспортных машин», «Теоретико-методологические основы мониторинга подъемно-транспортных машин», підручник «Математика», а також 15 навчальних посібників та конспектів лекцій, у т.ч. «Інтегрування», «Математика», «Диференціальні рівняння», «Теорія функцій комплексної змінної», «Операційне числення», «Теорія ймовірностей та випадкові процеси», «Вступ до системи MathCAD», методичні рекомендації до практичних занять з усіх розділів вищої математики, самостійної роботи, застосування MathCAD на практичних заняттях з вищої математики та чисельних методів - всього понад 45 публікацій за останні 5 років.

            На кафедрі працюють методичний та науковий семінари. Щорічно викладачі кафедри виступають з доповідями на Міжнародних та Українських методичних і наукових конференціях, публікують наукові та методичні статті.

 

 

 


Зображення

image sharbe_s.b..jpg

С.Б.Шарбе

image egorov_l.a..jpg

Л.А.Єгоров

image scherbina_a.d..jpg

А.Д.Щербина

image sorokina.s_semenyutaa.ya..jpg

А.Я.Семенюта (зліва) і А.С.Сорокін